محصول به سبد خرید اضافه شد
0

10 ويران كننده ارتباط زناشويي

دسته‌بندی: زناشویی
تاریخ: 1 آبان 1401
بازدید: 542

10ويران كننده ارتباط زناشويي

👥 روانشناسان هر روز زوج هایی رو مشاوره میدهند که مشکلات اونها اغلب نه بخاطر خیانت، نه اعتیاد و نه اذیت و آزاره‌. اونها در واقع مرگی آرام و تدریجی رو کنار هم تجربه می کنن.

🔻عباراتی مثل، «ما خیلی با هم فرق داریم» و «زندگی خوبی برای ما باقی نمونده»، با اینکه خیلی معصومانه به نظر می رسن، اما شدیداً کشنده هستن.

🔻عوامل مختلفی میتونن سد راه زندگی زناشویی بشن که عمدتاً جزئی هستن و به چشم نمیان.برای اطمینان از موفقیت زندگیتون باید مراقب این عوامل باشین:

1️⃣ اولویت‌های خانوادگی
مهمترین منبع استرس‌زا در روابط بیشتر زوج‌ها، روابطیه که خارج از حدود زندگی شماست. باید بدونین که وقتی به همسرتون «بله» گفتین، یعنی اون رو به همه آدم‌های توی زندگیتون مقدم کردین.

2⃣ فقدان ارتباط کلامی
این یک حقیقت تلخه که زوج‌ها به طور متوسط فقط چند دقیقه در روز با هم ارتباط کلامیِ باکیفیت دارن. شلوغی های زندگی خیلی راحت شما رو درگیر خودش می‌کنه و باعث میشه تا شما نتونین با همسرتون صحبت کنین. اما زندگی بدون ارتباط کلامی زندگی زناشویی موفقی نیست. سعی کنین برای حرف زدن با همدیگه وقت بگذارین.

3⃣ استرس
اینکه استرس‌ خودمون رو سر همسرمون خالی کنیم، ساده ترین راه ممکنه. خیلی از ما عادت داریم تا وقتی پای خودمون رو به منطقه آرامش یعنی خونه نگذاشتیم، همه چیز رو در خودمون نگه داریم و بلافاصله بعد از اینکه وارد خونه شدیم، منفجر میشیم. زوج‌های سالم باید از استرس هاشون برای نزدیک‌تر شدن به هم و تکیه کردن به همدیگه استفاده کنن. چطور؟ با گفتگو!

4⃣ تکنولوژی
این یک واقعیته، خیلی از ما همیشه و در همه حال این عامل خطرناکِ برهم‌زننده روابط رو همیشه با خودمون حمل می‌کنیم و خیلی مواقع دست‌کم میگیریم. خیلی از ما وقت خودمون رو توی دنیای مجازی تلف میکنیم بدون اینکه وقتی رو برای صمیمی‌تر کردن رابطه با همسرمون بگذاریم.

5️⃣ خودخواهی
ازدواج یک درس دائمی و بزرگ از خودخواه نبودن ماست و ما یا اجازه میدیم که این تجربه ما رو بهتر کنه و یا تلخ‌تر میشیم. اینکه کسی رو بر خودمون مقدم کنیم، کار سختیه؛ چون ذات ما طوریه که خودمون رو به همه چیز و همه کس مقدم بدونیم. ما برای دوست داشتن، باید خلاف جهت طبیعت شنا کنیم. تجربه نشون داده که نتیجه این تلاش، پیشگیری از هرگونه تعارض با همسر و تضمین آرامش در زندگیه.

6⃣ نبخشیدن همدیگر
بخشیدن و فراموش کردن یکی نیستن. وقتی نتونیم این رو بفهمیم، ناراحتی‌ها رو برای مدتی طولانی در خودمون نگه می‌داریم. و این ناراحتی‌ها نهایتاً به ویران کردن زندگی‌ از داخل به بیرون(از من به ما) منجر میشه. اما بخشش به معنی تبرئه کردن دیگران نیست، به معنی آزاد کردن خودمونه.

7⃣ مرزهای سست
معمولاً اکثر ما استراتژیهای تهاجمی رو خوب بلدیم، اما دفاع کردن از حریم خونواده برامون کمی سخته و گاهی حتی دچار ابهام میشیم که مرز قابل دفاع خونواده ما دقیقا کجاست؟ دایره ای دور ازدواجتون بکشید و از احساس و زندگی مشترک خودتون محافظت کنید.

8⃣ گذشته
بدترین کاری که میتونیم بکنیم اینه که همسرمون رو با گذشته اش توصیف کنیم، نه حال حاضر. به تغییرات مثبتی که با تلاش شما و همسرتون در زندگیتون جاری شده اهمیت بدین و با درک و احترام به اونچه که در گذشته رخ داده، برای حال و آینده برنامه داشته باشید.

9⃣ عدم صداقت
صداقت مثل زنجیری بین شما و همسرتون در زندگیست. گفتن یک دروغ کوچک یا بزرگ، برداشتن یک حلقه یا ده حلقه از این زنجیر فرقی نداره، نتیجه یکسانه جدا افتادن از همدیگه.

🔟 غرور
من بزرگترین مشکل ازدواجم هستم! یک اعتراف سخاوتمندانه برای اون دسته افرادی که لازمه ی تغییر در زندگی رو این میدونن که از بیرون یک نگاهی به خودشون بندازن.

🔻تا این عوامل زندگی شما رو از هم نپاشیده، زره رو از تن دربیارید و سپر خودتون رو به زمین بندازید. از ازدواج و همسرتون در مقابل همه این عوامل محافظت کنید.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf