محصول به سبد خرید اضافه شد
0

کنجکاوی جنسی و بلوغ کودک

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 7 تیر 1401
بازدید: 216

کنجکاوی جنسی و بلوغ کودک

کودک سالم یعنی کودکی که در 6 و 7 سالگی تا 12 و 13سالگی توجّه و اعتنایی به موضوع‌های جنسی نداشته باشد، مگر این‌که بلوغ او آغاز شده باشد و یا در دختران موضوع عادت ماهانه مسائلی را برای او دگرگون کند. حال آنکه در بسیاری از نقاط جهان به‌ دلیل هوا، کودکان تا 12، 13سالگی همچنان در این دوران خاموش هستند و فعالیّت‌های بیولوژیک و فیزیولوژیک جنسی آنها آغاز نشده و ترشح هورمون‌ها از آنها موجود تازه‌ای بوجود نیاورده است. بنابراین در نوعی از بی‌خبری و بی‌اعتنایی نسبت به موضوع‌های جنسی به سر می‌برند.

بچّه‌هایی که مشکلات جنسی را همچنان با خودشان دارند و بخصوص عقده‌ی اُدیپ و اِلکترا را پشت سر نگذاشته‌اند و این مسئله را برای همیشه به آخر نرسانده‌اند، متأسّفانه همچنان از نظر جنسی فعّال بوده و در معرض خطراتی قرار خواهند گرفت.

کودک بین 7 تا 10 سالگی درباره‌ی موضوع‌های جنسی دارای نوعی کنجکاوی است. امّا این کنجکاوی سطحی و گذرا بوده و غالب اوقات عمقی ندارد و کودک را به طرح نقشه و برنامه‌ای برای یافتن اطّلاعاتی رهنمون نمی‌کند.

این احتمال و امکان وجود دارد که بچّه‌ها از 11سالگی به بعد دوباره مسائل جنسی را برای خودشان به صورت موضوع جانداری مطرح کنند و

این آن زمانی است که از نظر تغییرات فیزیولوژیک و بیولوژیک و هورمونی دگرگونی‌هایی در آنها بوجود آمده باشد.

بیشتر کودکان در محیط‌هایی که من و شما زندگی می‌کنیم، همچنان خبر از روابط جنسی اطراف خودشان دارند و به همین دلیل است که پدر و مادر مخصوصاً در این سنین باید بسیار مواظب باشند که فرزندانشان از روابط زناشویی آنها خبر نداشته باشند.

همچنان باید بسیار مراقب دوستانی بود که احتمالاً در این باره حرف‌هایی می‌زنند و یا بچّه‌های دیگری که ممکن است با داشتن فیلم یا ویدئو و یا استفاده از اینترنت با موضوع‌هایی برخورد کنند که به هیچ‌وجه به صلاح آنها نیست. دنیای بی‌خبر و بی‌اطّلاع و بی‌گناه آنها در این زمینه حتماً باید محفوظ باقی بماند و به همین علّت است که پدران و مادران باید با دقّت و مراقبتی مانع این شوند که فرزندشان در معرض اطّلاعات و یا تجربیات و مشاهده‌ی موضوع‌هایی قرار بگیرد که از نظر سنّی برای آنها درست و مناسب نیست.

کتاب7 تا 13 سالگی دکتر هلاکویی

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf