محصول به سبد خرید اضافه شد
0

پای پبندی به بایدهای خود ساخته در زندگی

دسته‌بندی: بینش و دانش , خودشناسی
تاریخ: 12 دی 1400
بازدید: 787

پای پبندی به بایدهای خود ساخته در زندگی

فرد برتری طلب سخت پای پبند بایدهای خود ساخته در زندگی است.

در فرهنگی مانند فرهنگ ما که اصولاً یک فرهنگ
احساسی، عاطفی، ارزشی و اخلاقی است برخلاف فرهنگ آمریکا که تا حدودی فرهنگی واقعی است و با واقعیتها کار دارد، فرهنگ ایران یک فرهنگ حقیقی است یعنی با آنچه که باید باشد کار دارد. در حالیکه در جامعه آمریکا شما با قواعد و قوانین و نُرم یا هنجارها کار دارید اما، در ایران شما با نظام ارزشی و اخلاقی جامعه

کار دارید. به همین علت در جامعه‌ای مثل ایران و در فرهنگی مانند ما بسیاری از افراد برتری طلب به آنچه که باور دارند یا به بایدهایی که خودشان در زندگیشان به وجود می­ آوردند می­توانند سخت پایبند باشند.

بنابراین می­بینید که ممکن است در یک جنبش سیاسی یا مذهبی یا اجتماعی شرکتی نسبتاً فعالانه داشته باشد و بسیاری اوقات هزینه‌هایی را در این زمینه می­دهد و برخی اوقات درگیر فعالیتها و یا اقداماتی می­شود که
می­تواند برای او خطر و ضررهایی داشته باشد به همین دلیل در این گونه افراد برخی اوقات، میل به خدمتی و یا میل به انجام دادن کاری مهم دیده می­شود و اگر شما به 50 سال گذشته ایران نگاه کنید می­بینید بسیاری از این افراد که تیپ برتری طلب بودند در مراحل خاصی از تاریخ ایران احتمالاً دست به مانورهای سیاسی و یا انجام کارهایی زده­اند که برخی اوقات برای آنها بسیار گران تمام شده و آنها را به زمین کوبیده است.

ولی به هر حال تیپ برتری طلب بر اساس نظام باورها و اعتقادات خودش که گرچه بسیار محکم و پایدار نیست ولی آنچه را که خودش به نوعی پذیرفته در خودش رشد داده از جمله این تفکرات که من به عنوان یک مرد هرگز با یک زن دعوا نمی­کنم یا دست روی یک زن بلند نمی­کنم. با وجود اینکه ممکن است یک زنی چند کشیده هم به گوشش بزند اما همچنان می­ایستد. و یا باورش این است که من همه کار برای بچه­هایم می­کنم در حالی­که این فرزندش 20 سال است که برای او، با اعتیادش گرفتاری و مسائل زیادی را به­ وجود آورده ولی همچنان پای پدری یا مادری خودش می­ایستد.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf