محصول به سبد خرید اضافه شد
0

هفت تمرین برای خود آگاهی بیشتر

دسته‌بندی: بینش و دانش
تاریخ: 17 اردیبهشت 1401
بازدید: 507

هفت تمرین برای خود آگاهی بیشتر

1️⃣ شناخت نوع تفکر
نوع تفکر و تحلیل های خود را بشناسیم. متوجه شویم تا چه اندازه در ارزیابی موقعیتها و رفتار انسان ها خوشبین، بدبین یا واقع بین هستیم. بدین ترتیب به سرعت تابع قضاوت ها و برداشت های اولیه خود نمی شویم و از بازخوردهای نامتناسب خودداری می کنیم.

2️⃣ عزت نفس بالا
با خود به آرامش برسیم، خود را ببخشیم عزت نفس داشته باشیم، خود را دوست بداریم و خود را از خشم و کینه رها کنیم . در چنین اوضاعی قادریم دیگران را نیز دوست بداریم، آنها را ببخشیم و خالی از کینه و نفرت ارتباط برقرار کنیم.

3️⃣ شناخت نقاط ضعف و قوت
نقاط ضعف و قوت خود را در موقعیت های مختلف بشناسیم و در جهت برطرف ساختن نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت بکوشیم. با چنین تمرینی جنبه های منفی خود را اصلاح می کنیم و مشکلات کمتری در روابط مان ایجاد می کنیم

4️⃣ شناخت احساسات
احساسات خود را بشناسیم، هیجانات مان را تشخیص دهیم، به حساسیت هایمان هشیار باشیم ومدیریت بهتری بر روی هیجانات خود داشته باشیم.در چنین حالتی کمتر موجب رنجش دیگران می شویم کمتراشتباه می کنیم، کمتر پشیمان می شویم و در مجموع واکنش های هیجانی و شتابزده خود را مدیریت می کنیم

5️⃣ شناخت الگو ها
عادتها و الگوهای تکرار شونده خود را بشناسیم و برای تغییر عادت های منفی چاره ای بیندیشیم. با این توانمندی از رفتارهای خود آگاه می شویم و با بینش بهتری رفتار می کنیم، عادت های مزاحم را ترک می کنیم و کمتر موجب آزار دیگران می شویم

6️⃣ شناخت باورها
باورها، فرضها، انتظارات، قواعد و باید ها و نباید هایمان را بشناسیم، بر روی درست و نادرست بودن آنها و مفید و غیر مفید بودنشان تمرکز کنیم. با این آگاهی احتمالا برخی باورها، فرض ها، انتظارات و قواعدی را که غیر مفید یا نادرست اند کنار می گذاریم و قضاوت کمتری در روابطمان وارد می کنیم.
7️⃣ مسئولیت پذیری
مسئولیت پذیری در قبال خود و دیگران را یاد بگیریم و ببینیم تا چه اندازه برای رفتارهایمان مسئولیم و تا چه اندازه قادریم در رفتار، افکار و هیجانات خود تغییر ایجاد کنیم. مسلما فردی که مسئولیت افکار، احساسات و رفتار خود را می پذیرد سهم خود را در روابط با دیگران می پذیرد و برای آن احساس مسئولیت می کند و اسير عادتهای دست و پاگیر نمی شود.

برچسب‌ها:

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf