محصول به سبد خرید اضافه شد
0

نکات تربیت فرزند موفق در خانواده

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 30 بهمن 1401
بازدید: 302

نکات تربیت فرزند موفق در خانواده

۱) اهمیت دادن به نقش فرزندان

والدین باید به نقش فرزندان، تصمیمات و خواسته‌‌های آنان اهمیت دهند و احترام بگذارند، به آنان اجازه‌‌ی مشارکت در تصمیم ‌گیری‌ هارا بدهند. با اینکار به تقویت اعتماد به نفس آنان کمک کردید و احترام را به آنان آموزش دادید.

۲) والدین باید با توجه به علاقه مندی‌‌های کودکان، تمرکز کردن را درآنها تقویت ‌کنند.

با مانع نبودن و تحمیل نکردن خواسته‌ های خودتان به کودکانتان اجازه دهید به علایق و استعدادهایشان بپردازنند و درپرورش، شکوفایی استعدادها و به ‌طبع آن بالا بردن تمرکز به آنان کمک ‌کنید.

۳) به کار فرزندانتان پاداش دهید نه به هوش آنها

برای کارهای مثبت فرزندانتان هرچند کوچک ارزش قائل باشید و آنان را با پاداش دادن و الفاظ انرژی ‌بخش تشویق کنید، اینگونه کودکان که به دلیل تلاششان تشویق شده ‌اند، پشتکار و توانایی حل و غلبه بر مشکلات بسیار خوبی پیدا می ‌کنند و عملکرد بهتری نسبت به افرادی که به دلیل هوش ذاتی تشویق شدند از خود نشان می ‌دهند.

۴) فرزندانتان را مقایسه نکنید.

مقایسه کردن از مخرب ‌ترین اتفاقات ممکن تربیتی است چرا که باعث خورد کردن شخصیت کودک و به‌ طبع ایجاد حس رقابت ناسالم و حسادت می ‌شود.

۵) اجازه دهید فرزندانتان با شکست مواجه شوند.

کودکان باید یاد بگیرند که شکست وسیله ‌ای است برای پیروزی و یادگیری، باید مهارت کنار آمدن با شکست را پیدا‌ کنند، از اشتباهاتشان عبرت‌ بگیرند و راه رسیدن به موفقیت را پیدا کنند.

باید بفهمند که خوشبختی به پیروزی وابسته نیست با اینکار در تقویت اعتماد به نفس هم کمک کردید چرا که با شکست خوردن از خود متنفر نمی ‌شود و خودش را نمی ‌بازد.

۶) به فرزندانتان آزادی برای انتخاب مسیر بدهید و مسئولیت پذیری را آموزش دهید.

با تحمیل نظرات خود نگرش فرزندتان را محدود نکنید، اجازه‌ی خلاقیت بدهید
درست و غلط، منافع و مضرات و موارد صحیح را بیان کنید و در آخر تصمیم ‌گیری را به‌عهده ‌ی خودش واگذار کنید و او را مسئول انتخاب ‌هایش بدانید و کارهایی متناسب با سن و تونایی به او محول کنید با اینکار مسئولیت ‌پذیری را نیز به او آموزش دادید.

۷) آموزش مهارت اجتماعی، ارتباط با دیگران، تشویق به عضو تیم بودن و مشارکت داشتن و کمک به دیگران که باعث درک بهتر متقابل نیز می ‌شود.

۸) به اعتماد به نفس و خود اتکایی فرزندتان به‌شدت اهمیت قائل باشید و برروی آن متمرکز شوید.

از مهم ‌ترین مواردی که در موفقیت کودک در تمام زمینه ‌ها مؤثر است اعتماد به نفس است، با ترغیب فرزند خود به احساس با ارزش و با لیاقت بودن، احساس خوب نسبت به خود داشتن، به‌ چشم آوردن توانایی‌ ها و استعدادهایش، اعتماد کردن به توانایی ‌های‌ فرزند خود، عزت نفس اورا تقویت کنید.

۹) هر روز باهم کتاب بخوانید

اینکار هم برای کتا‌ب‌ خوان و هم برای برقراری ارتباط و اطلاع از تفکرات و احساسات کودک بسیار مؤثر است.

۱۰) اختصاص دادن زمان زیاد برای کودک در روز به صورت اختصاصی با مادر جداگانه و پدر جداگانه و همینطور خانوادگی با هم

هر روز با انجام فعالیت هایی ازقبیل بازی ‌کردن، کتاب‌ خوندن، شادی ‌کردن، کارتون تماشا ‌کردن و… و یا باتوجه‌ کافی نشان دادن به فعالیت ‌های با کودک وقت بگذرانید و سعی کنید اوقات شیرینی برایش به‌ وجود آورید

۱۱) اگر خطایی کردید آن‌ را قبول کنید و به آن اعتراف کنید

اینکار بهترین راه برای آموزش عذرخواهی و صداقت است.

۱۲) رضایت خود را از کار های خوب فرزندانتان به او نشان دهید.

با بیان احساسات خود و تشویق، دادن پاداش یا استفاده از کلمات زیبا باعث ایجاد حس خوب، آموزش کار درست و تکرار آن در کودک می‌شوید.

۱۳) همواره سعی کنید که با صبر و حوصله و به طور دقیق به حرف های کودکتان گوش کنید

اینکار باعث می‌ شود کودک بیشتر با پدرمادر خود حرف بزند و مسائل مختلف را درمیان بگذارد.

۱۴) مدت زمان استفاده از تلویزیون، کامپیوتر یا هرنوع وسیله ‌ی الکترونیکی را کنترل کنید

۱۵) محیط خانه را به محیطی امن، پراز محبت و شادی تبدیل کنید

۱۶) سخت گیری به ‌اندازه و سالم داشته باشید

۱۷) قوانین سالم

سازنده و به ‌اندازه ای تعیین ‌کنید و برای سرپیچی تنبیه مناسب درجهت سازندگی تعیین کنید و ازقبل هشدار آن ‌را نیز بدهید.، علت سخت ‌گیری‌ ها و قوانین را برای کودک به ‌آرامی و با محبت توضیح دهید.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf