محصول به سبد خرید اضافه شد
0

نظام باورهای انسان سالم

دسته‌بندی: بینش و دانش
تاریخ: 20 مهر 1401
بازدید: 540

نظام باورهای انسان سالم

باورها و اعتقادات ما متعلّق به بزرگسالی ماست و کاملاً و با دقّت زیر سؤال رفته است.

حدود هفت، هشت سالگی حس، هوش و تخیّل سه مکانیزمی است که از آن استفاده می­کنیم و از آن دو چیز به‌وجود می­آید:

  • احساس و هیجانات
  • باورها و اعتقادات

بنابراین انسان در هفت سالگی نظام باورها و اعتقاداتی دارد و هم دارای سیستم احساسی، عاطفی و هیجانی است و اگر انسان با همین هوش و حسّ و تخیّل حرکت کند، معمولاً همین باورها و اعتقادات و احساس‌ها و هیجانات را با کمی تغییر، به نوعی برای همیشه در وجود خود می­کارد و به همین دلیل به راحتی می­توان گفت در نود و نه درصد تاریخ، باورها و اعتقادات، احساسات و عواطف مردم در هشت سالگی­شان شکل و فرم گرفته و اگر هشتاد و هشت سال هم زندگی می­کردند، هرگز نمی­توانستید در آن تغییر و تفاوت چندانی ببینید.

در حالی که می­دانیم با رشد عقل و حضور عقل، قرار است نوع دیگری از نظام باورها و اعتقادات و نوع دیگری از سیستم احساسات و عواطف بوجود بیاید که شاهکار آن از نظر احساسات و عواطف، عشق است که مطلقاً در هشت سال اوّل معنایی ندارد، بلکه نوعی از وابستگی و ارتباط ویژه و حتّی عادت و اعتیاد است.

بنابراین انسان سالم کسی است که باورها و اعتقادات بزرگسالی خود را دارد و حتّی آنها را زیر سؤال می‌برد. به همین علّت یکی از دلایل آسیب ما این است که اگر پاسخ شما به این سؤال که آیا باورها و اعتقاداتی که مثلاً هم اکنون در 30، 40، 50، 60، 70  سالگی دارید، همان باورها و اعتقادات دوران نوجوانی و جوانی شماست، مثبت باشد نشان­دهنده‌ی این است که شما چگونه آسیبی دیده­اید و در آنجا یخ زده‌ و منجمد شده­اید و همانجا مانده­اید.

به همین دلیل احساس و هیجان و مخصوصاً باور و اعتقاد من و شما یک بار باید به طور کامل زیر سؤال برود و با تمام دقّت، حتّی با نوعی کند وکاو و با بیرحمی باید با آن برخورد شود. «به قول افلاطون، زندگی­ که یک بار زیر سؤال نرفته باشد، اصلاً ارزش زیستن ندارد

بنابراین، انسان سالم کسی است که با باورها و اعتقاداتی زندگی می­کند که مبتنی بر واقعیّت، علم، عقل و رعایت منطق در کاربرد عقل است و متعلّق به این زمان و این مکان و این جهان، با توجّه به ضرورت زمان و مکان است نه به خاطر این‌که در خانه­ای متولّد شده است و پدر و مادری اینگونه یا آنگونه با باور و احساساتی خاص داشته است و همچنان او نیز آن باورها را حفظ کرده و بسیاری از اوقات به آنها می­بالد که من همان آدم قدیمی هستم. در حالی که یک آدم قدیمی، درست مانند کسی است که بگوید من همان غذاهای قدیمیِ گندیده و مسموم را می­خورم، زیرا در بیشتر موارد تفاوتی میان این دو نمی­بینم.

بنابراین انسان سالم، نظام باورها و اعتقاداتی دارد که کاملاً با واقعیّت و علم و عقل سازگار است و دائماً در حال تغییر و تبدیل است و دائماً با یک ظرافت و دقّتی خودش را در ارتباط با آنها قرار می­دهد و آماده‌ی هر نوع دگرگونی و تغییر می‌باشد و حتّی شوق و اشتیاقی در جهت تصحیح، تغییر و دقّت در آن دارد.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf