محصول به سبد خرید اضافه شد
0

نحوه آموزش دستشويي

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 21 دی 1401
بازدید: 169

نحوه آموزش دستشويي

براي آموزش دستشويي مراحل زير را بايستي رعايت نمود:

1) آرامش خود را حفظ كنيد.

اگر قرار باشد فقط يك توصيه داده شود و كارساز باشد، آن حفظ آرامش، خوشرويي و بردباري است. كنترل دستشويي همانند زبان يك مهارت است كه به تدريج (ظرف 3 ماه و گاهي تا 6 ماه) كسب مي‌شود.

 2) به آنها نشان دهيد كه قرار است در دستشويي چكار كنند.

خردسالان 5/1 تا 3 ساله عاشق تقليد و پيروي كردن از رفتار بالغين يا كودكان بزرگتر هستند. لذا مشاهده خواهر يا برادر بزرگتر براي رفتن و دستشويي كردن و توضيح به آنها كمك كننده خواهد بود. اگر خودتان راحت باشيد، ايدة بدي نيست كه به كودكان 15 تا 24 ماهه اجازه دهيد تا در زمان دستشويي، شما و نتيجه تلاش‌تان را مشاهده كنند! (پدر الگويي براي پسر و مادر براي دختر).

3) به فرزندتان كلمات ساده و مناسب براي ناميدن قسمتهاي مختلف بدن و ادرار و مدفوع را آموزش دهيد.

كلمات بايستي به نحوي انتخاب شوند كه در هر جايي بتوان استفاده كرد و توجه برانگيز نباشند. براي مثال كلمات پي‌پي يا جيش براي ادرار و پوپو و نظاير آن براي مدفوع انتخابهاي خوبي هستند.

4) به كودك كمك كنيد تا زمان داشتن دستشويي را بشناسد.

كودكان در شرف دستشويي كردن معمولاً شروع به زور زدن (با صدا يا بي‌صدا) يا ماليدن پاها به يكديگر، يا قرمز شدن صورت مي‌كنند و يا اينكه براي چند لحظه از فعاليت باز مي‌ايستند. در اين زمان ضمن ذكر اين نكته كه دستشويي داري بايستي او را به طرف لگن يا توالت هدايت كرد.

5) توالت يا لگن‌هاي مخصوص كودكان خريداري كنيد.

6) كتاب داستان مخصوص آداب دستشويي براي او بخوانيد.

تعداد زيادي كتاب داستانهاي مصور كودكان وجود دارد كه در آموزش كودك در این مورد مي‌توانند بسيار كمك كننده باشند.

7) شلوار و پيراهن مناسبي كه كودك بتواند به راحتي درآورد، تهيه كنيد.      كودك بايستي بتواند بسيار ساده و راحت در زمان نياز شلوار خود را پايين بكشد و بر روي لگن بنشيند. همان تنبان يا شورت بچه‌گانه خودمان (اما نوع امروزيش) انتخاب خوبي خواهد بود.

8) در صورت بيان كودك در داشتن ادرار و مدفوع (و يا هر 2 تا 4 ساعت) او را در درآوردن شلوار و نشستن بر روي لگن كمك كنيد و چند دقيقه پيش او بمانيد.

تشويق كودك به استفاده از لگن بعد از بيدار شدن از خواب و قبل از آن و بعد از غذا مي‌تواند ايدة خوبي براي تنظيم و الگوي اجابت مزاج باشد.

9) پس از 4 تا 5 دقيقه او را كمك كنيد تا از روي لگن بلند شود.

  اگر كودك دستشويي كرده باشد او را بغل كرده و تحسين كنيد. در صورت عدم موفقيت‌آميز به او بگوييد كه مي‌تواند مدتي بعد اين كار را تكرار كند. اگر ديديد درست

چندي پس از بلند شدن، كودك به خودش دستشويي كرد، متعجب نشويد و به حساب لجبازي يا چيز ديگري نياندازيد. اين مسئله زمان مي‌برد. اگر اين قضيه به كرات تكرار شد، بهتر است آموزش دستشويي براي مدتي به تعويق انداخته شود.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf