محصول به سبد خرید اضافه شد
0

نحوه‌ی برخورد با انتقاد نابجای همسر

دسته‌بندی: ازدواج , بینش و دانش
تاریخ: 21 بهمن 1400
بازدید: 653

نحوه‌ی برخورد با انتقاد نابجای همسر

دیدگاه‌های خود را بیان کنید

اگر احساس می‌کنید با انتقادهای همسرتان موافق نیستید سعی کنید در یک فضای آرام و دوستانه با وی صحبت کرده، دلایل خود را بیان کنید و حرف‌های طرف مقابل را نیز بشنوید. سعی کنید در بیان دیدگاه‌های خود نیز تا حد ممکن با آرامش صحبت کرده و از جبهه‌گیری و رفتارهای تدافعی خودداری کنید. درنهایت به این موضوع توجه داشته باشید که شما الزامی برای تغییر رفتار خود ندارید و اگر علی‌رغم صحبت‌های همسرتان هنوز قانع نشده‌اید می‌توانید این موضوع را برای وی توضیح دهید.

دلخوری‌هایتان را بیان کنید

در ارتباط با نحوه برخورد با انتقاد همسر در شرایطی که احساس می‌کنید وی صرفاً به‌قصد تخریب شما به دنبال انتقاد است و یا برخلاف انتظاری که از شما دارد خود شخصیت انتقادپذیری نیست بهتر است در یک فرصت مناسب از دلخوری‌های خود با او صحبت کنید و آنچه را در ذهنتان می‌گذرد بیان کنید. در بسیاری از موارد ناراحتی و سوءتفاهم‌های ایجادشده میان شما و همسرتان با صحبت کردن برطرف خواهد شد اما اگر احساس می‌کنید از صحبت کردن با وی نتیجه موردنظر را به دست نیاورده‌اید بهتر است راجع به آموزش راهکارهایی برای برقراری ارتباط بهتر با همسرتان از یک زوج درمانگر کمک بگیرید.

تلافی نکنید

رفتارهای تلافی‌جویانه را کنار بگذارید. بی‌توجهی به انتقادات همسر به این خاطر که او نیز نسبت به خواسته‌های شما بی‌توجه بوده یا انتقاد کردن بی‌دلیل از وی صرفاً به این خاطر که او از رفتار شما انتقاد کرده نه‌تنها به نفع زندگی شما نیست بلکه باعث بروز مشکلات بیشتری در زندگی شما نیز خواهد شد.

بحث کردن را کنار بگذارید

برای برخی از زوجین جلسه صحبت کردن تبدیل به میدانی برای مغلوب کردن یکدیگر خواهد شد. گاهی اوقات همسر شما در پاسخ به انتقاد مطرح‌شده همه تلاش خود را می‌کند تا به شما ثابت کند همین شکل از برخورد یا رفتارهایی به‌مراتب بدتر از آن در شخصیت خود شما وجود دارد. گاهی نیز انتقاد باعث خواهد شد تا بسیاری از دلخوری‌های قدیمی و حل‌نشده مجدداً سر بازکرده و اختلاف میان شما و همسرتان را گسترش دهد. استفاده از روش‌های مدیریت هیجان باعث خواهد شد تا شما از این قبیل رفتارها دوری‌کنید.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf