محصول به سبد خرید اضافه شد
0

مسئولیّت (Responsibility)

دسته‌بندی: بینش و دانش , موفقیت
تاریخ: 26 دی 1400
بازدید: 505

مسئولیّت (Responsibility)

مسئولیّت است که با انعکاس و واکنش متفاوت می‌باشد .مسئولیّت یعنی توانایی پاسخ (Responsibility). با توجّه به این مسئله ، موضوع اصلی و اساسی مسئولیّت، تناسب و اندازه‌ی آن است. یعنی انسانِ مسئول کسی است که به اندازه مسئول است و اگر ما بیش از حد مسئول باشیم، گرفتار و بیمار هستیم و اگر کمتر از حد مسئول باشیم، باز هم گرفتاریم و بیمار. در نتیجه مسئولیّت مثل درجه‌ی حرارت بدن است و باید 27 باشد و اگر 28 و یا 48 درجه باشد، انسان را می­کُشد و از پا درمی­آورد.

هر گاه صحبت از مسئولیّت می­شود، باید توجّه داشته باشیم که اندازه‌ی آن مناسب و متناسب باشد.

بسیاری اوقات دلیل گرفتاری و بیماری من و شما یا عیب و ایراد کار پرورش و تعلیم و تربیت بچّه­ها، پدر و مادرانی هستند که یا بیش از حد مسئول­اند یا اصلاً مسئول نیستند و یا به دلیل بیش از حد مسئول بودن در یک زمینه­هایی، ناچار در جنبه­های دیگر زندگیِ فرزندشان، کمتر مسئول هستند. مسئولیّت باید مانند گرفتن یک لیوان در دست باشد که نه می­توانید آنقدر آن را شُل بگیرد که بیفتد و نه اینقدر آن را سفت بگیرید که خُرد شود و یا دست خودتان را زخمی کند. بنابراین مهم اندازه و موضوعی است که برای انسان در همه‌ی زمینه‌ها اهمیّت فوق­العاده دارد.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf