محصول به سبد خرید اضافه شد
0

فواید شیر خشک یا شیری غیر از شیر مادر

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 11 تیر 1401
بازدید: 676

فواید شیر خشک یا شیری غیر از شیر مادر

1- شیر خشک به حال مادر مرتبط نیست و حسنش به این

دلیل است که حالات عاطفی و خُلق مادر تغییراتی در محتویات شیر بوجود نمی‌آورد.

2- غذای مادر نیز مهم نیست. برخی اوقات بچّه­ها به دلیل غذایی که مادر می­خورد، شیر مادر و طعم یا بوی شیر را دوست ندارند و به همین علّت اگر بچّه­ای از شیر مادر استفاده می­کرده است و اکنون مخالفتی در خوردن شیر مادر نشان می­دهد و یا رضایت قبلی را ندارد، مادر حتماً باید به غذای دو یا سه روز گذشته‌ی خود توجِهی داشته باشد مانند: ادویه جات، ماهی و سیر. ولی وقتی از شیر خشک استفاده می­کنیم با چنین مشکلاتی مواجه نخواهیم شد.

3- برای شیردادن به محیط مناسبی نیاز نیست و تقریباً همه جا قادر به شیر دادن هستیم.

4- پدر قادر به شیر دادن به فرزند می‌باشد و نوعی ارتباط مؤثر، مفید و سازنده نیز بین آنها برقرار می‌شود.

5-  مقدار شیر نیز مشخّص است و نگرانی از سیر شدن یا سیر نشدن فرزند بر‌طرف می‌شود.

حتماً حتماً توصیه می‌شود، چه مادر و چه پدر و یا دیگران باید کودک را در آغوش بگیرند تا ارتباط «بدنی و پوستی» فراهم شود. در مورد کودکان نارسی که قادر به مکیدن سینه‌ی مادر نیستند، می‌توان با دوشیدن شیر مادر آن را با شیشه شیر به کودک داد تا با گذشت مدّتی و تأمین قوای جسمی کودک، به صورت طبیعی از سینه‌ی مادر شیر بنوشد.

نکته‌ی مهم این است که در صورت دوشیدن شیر مادر فقط تا 24 ساعت قابل استفاده است. آن هم باید در یخچال نگهداری شود و یا اگر خواستیم آن را گرم کنیم باید فقط یک بار گرم شود چون دیگر قابل استفاده نیست. در خصوص شیشه شیر نیز باید به گونه‌ای تهیه شود که همیشه سر شیشه شیر پر باشد و از وارد شدن هوا به دهان کودک جلوگیری شود. طبیعی است که کودکان دچار نفخ می­شوند.

حدود 2 تا 3 دقیقه بعد از نوشیدن شیر باید نفخ کودک را به دو صورت آزاد کرد:

1- نگه داشتن سر او بر روی شانه و آهسته آهسته زدن بر پشت او

2- گذاشتن او بر روی زانو و باز آهسته آهسته بر پشت او بزنیم.

کودک را نباید بلافاصله بعد از خوردن شیر و خارج کردن هوای اضافه خوابانید. در ضمن برخی از سبزیجات و میوه‌ها سبب نفخ شکم کودک می‌شود و بهتر است مادر آنها را به صورت پخته مصرف کند.

کتاب  از تولد تا 3 سالگی دکتر هلاکویی

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf