محصول به سبد خرید اضافه شد
0

فرد برتری طلب انتظار اطاعت و فرمانبرداری دارد.

دسته‌بندی: اضطراب و استرس
تاریخ: 6 اردیبهشت 1402
بازدید: 400

فرد برتری طلب انتظار اطاعت و فرمانبرداری دارد.

از شما می­خواهد که فرمان ببرید و اطاعت کنید و برای او این مهم است.حتی اگر وقتی بگویید چشم، اما کار را انجام ندهید و حتی اگر کاری که می­کنید بد و غلط باشد و یا خودش دودل باشد، از شما جواب و توضیح
نمی­خواهد گاهی اوقات می­گویید رفته­اید و آنجا بسته بود اما او نمی­گذارد که آن را مطرح کنید. فقط می­گوید من به تو گفتم برو، و بعد برگرد بگو آنجا بسته بود؟؟!!

برای تیپ برتری­طلب مهم این است که جایگاه و پایگاه خودش را حفظ کند و در نتیجه چون نگاهی که به مردم می­کند مکانیکی است درست مثل
شماره­ای که می­گیرد حالا جواب داد یا نداد، غلط بود یا نبود مهم نیست مهم این است که آن کار انجام شود.

بنابراین وقتی شما با تیپ برتری طلب کار دارید تیپی است که از شما انتظار اطاعت و فرمانبرداری دارد به همین علت بسیاری اوقات کسانی که چنین ویژگی دارند فقط کافی است اطراف آنها آدمهای متملق و چاپلوسی باشند که با گفتن بله بله قربان، به او نه خبر بدهند و نه واقعیت را بگویند و در نتیجه او هم احساس کند که مهمترین مسئله وفاداری در فرمانبرداری است. در
حالی­که وفاداری در بیان واقعیت و حقیقت است.

در حالی­که فرد برتری طلب موجودی است که همین قدر که شما اطاعت می­کنید حتی اگر شما و او به چاه بیافتید خوشحال است چون برای او موضوع مهم نیست، بلکه مسئله فرماندهی و فرمانبرداری مهم است.

نمی­تواند اجازه دهد که شما انتخابی بکنید و مشورت نیز نمی­کند و خودش به تنهایی تصمیم می­گیرد و عمل می­کند.

به همین جهت است که افراد برتری طلب برخی اوقات در زندگی زناشویی 30 سال است که ازدواج کرده­اند ولی یک بار نگذاشته همسرش پشت فرمان بنشیند. برای اینکه حرفش این است که من پشت فرمان می­نشینم چون من می­خواهم کنترل داشته باشم و من انتخاب می­کنم. حتی اگر نداند چه
می­کند باز می­خواهد او انتخاب کند.

بنابراین بسیاری از خانمها و آقایان باهوش شرایطی را به وجود می آورند که همسرشان آنچه را که آنها می­خواهند به صورتی که او می­خواهد در می­آورد یعنی می­گویید حرف حرف توست، بنابراین او همیشه فکر می­کند او انتخاب کرده و تصمیم گرفته در حالی­که شمایید که این انتخاب و تصمیم را در او گذاشتید.

دختر یا پسری مادرش را 10 سال در خانه خودش نگه داشته و وقتی که می­گفتم چرا این کار را کردید مثلا اگر زن این کار را کرده بود حرف او این بود که من خودم را کشتم و به شوهرم گفتم که نمی­خواهم مادر و پدرم آمریکا بیایند و با ما زندگی کنند چون نمی­توانم با آنها زندگی کنم. اما بسیار اصرار کرد و به او گفتم یادت باشد تو اینها را می­آوری و یادت باشد تو این تصمیم را گرفتی و من مخالف بودم.

اما وقتی که شما ماجرای قبل را می­دانستید می­فهمیدید که دقیقاً این زن توطئه کرده و شرایطی به وجود آورده که مرد به این نتیجه برسد که بهتر است پدر و مادر این دختر اینجا بیایند و با آنها زندگی کنند. ولی مردان ساده لوح که بیشترشان چنین هستند غالباً متوجه نیستند که بازی با خانمها در بسیاری از موارد بازی شطرنج است. یعنی شما نمی­دانید که حرکت بعدی کجاست. فعلا در حرکت اول و دوم حال شما بسیار خوب است اما منتظر حرکت سه و چهار باشید تا بدانید که سر از کجا در می­آورید. بنابراین این ماجرای کنترل گرفتاری بزرگی است که همه ما داشتیم و داریم.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf