محصول به سبد خرید اضافه شد
0

شخصیت خودشیفته

دسته‌بندی: خودشناسی
تاریخ: 11 بهمن 1401
بازدید: 499

شخصیت خودشیفته

شخصیت خودشیفته بیشتر در میان مردان دیده می‌شود در حالی که در زنان شخصیت هیجانی و نمایشی بیشتر خودش را نشان می‌دهد. از نظر متخصصین نوع حوادث و اتفاقاًتی که در کودکی بر پسر و دختر وارد می‌شود مردان را بیشتر به سمت شخصیت خودشیفتگی می‌کشاند. البته وجوه مشترکی میان شخصیت نمایشی و هیجانی و شخصیت خودشیفته وجود دارد.
نکته‌ی جالب این است که افراد خودشیفته افرادی منزوی و دوری‌گزین هم هستند بنابراین با شخصیت دوری‌گزین و شخصیت اسکیزوئید می‌توانند رابطه داشته و با هم نزدیک باشند و یا برعکس آن، یعنی شخصیت ضداجتماعی که با دیگران برخوردی تند و شدید دارند. در نتیجه ما آنها را به عنوان افرادی می‌شناسیم که به حقوق و حریم دیگران تجاوز می‌کنند و با سایر افراد کاری ندارند.
گاهی شخصیت خودشیفته ممکن است گرایشهای شخصیت شکاک و بدبین داشته باشد و در موارد شدید به شخصیت ناپایدار نزدیک باشد. وجه اشتراک این اختلالهای شخصیتی زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا افراد ویژگیهای متفاوتی را داشته باشند و به برخی از این اختلالات مرتبط باشند. اما بیشترین نزدیکی و اشتراک بین فرد خودشیفته با شخصیت هیجانی و نمایشی است که اولی بیشتر در مردان و دیگری در زنها خودش را نشان می‌دهد.
از طرف دیگر موضوع اعتمادبه‌نفس و حرمت‌نفس در ارتباط با موضوع خودشیفتگی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. اعتمادبه‌نفس در کلامی ساده و کوتاه به معنی باور و اعتقاد فرد به خودش است که از عهده‌ی انجام کارها برمی‌آید. به عبارت دیگر او معتقد است “هم می‌دانم” و “هم می¬توانم”.
اما فرد دارای اعتمادبه‌نفس منفی باور دارد که یا “من نمی‌دانم” بنابراین نمی‌توانم یا با وجود آنکه “می‌دانم اما نمی‌توانم”. به همین دلیل همه‌ی مردم همیشه اعتمادبه‌نفس دارند فقط برخی اعتمادبه‌نفس مثبت و عده‌ای اعتمادبه‌نفس منفی دارند.

بنابراین خودشیفتگی با اعتمادبه‌نفس مثبت در ارتباط است. غالب اوقات افراد خودشیفته در مورد خود عقیده و نظری غیرواقعی دارند. روشن است که اعتمادبه‌نفس با رویکرد مثبت خوب است ولی اگر این رویکرد با واقعیت همراه نباشد و فرد در مورد خود دچار تصور و تخیل شده و از واقعیت دور شود دچار دردسر و گرفتاری می‌شود.

اما موضوع حرمت‌نفس به مراتب پیچیده‌تر است. در تحلیل نهایی فردی که حرمت دارد ابتدا باور به تقدس انسان دارد و اگر اعتقاد مذهبی داشته باشد انسانها را بنده‌ی خدای مهربان می‌داند و اگر باور مذهبی نداشته باشد او را موجودی صاحب عقل، آزاد و مسئول کردار خود می‌شناسد و برتر از بقیه‌ی موجودات می‌داند.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf