محصول به سبد خرید اضافه شد
0

سبک دلبستگی کودکتان را بشناسید

تاریخ: 7 بهمن 1400
بازدید: 719

سبک دلبستگی کودکتان را بشناسید
کودکان دلبسته پس از ورود مادرانشان به اتاق بازی، خیلی زود مادر را به‌ عنوان پایگاهی امن برای کاوش مورد استفاده قرار می‌دهند، اما هنگامی‌ که مادر اتاق را ترک می‌کند، بازی اکتشافی آنان کاهش‌ یافته و گاهی آشکارا آشفته می‌شوند و هنگامی‌که مادر باز می‌گردد نیز فعالانه از او استقبال کرده و یکی دو دقیقه نزدیک او باقی می‌مانند و هنگامی‌که از بودن او مطمئن شوند، بار دیگر مشتاقانه به کشف محیط اقدام می‌کنند.

مادران به‌ عنوان فردی حساس و پاسخ‌دهنده به گریه‌ها و سایر علائم کودک محسوب می‌شوند و هر زمان که این کودکان به آرامش بخشی مادرانشان نیاز داشته باشند، آن‌ها با محبت و عشق به نیاز‌های کودکان رسیدگی خواهند کرد.

درباره دلبستگی ناایمن- اجتنابی،این نوباوگان نسبت به والد، هنگامی‌ که حضور دارد، بی‌اعتنا هستند و زمانی که والدشان آن‌ها را ترک می‌کند، معمولاً ناراحت نمی‌شوند و به فرد غریبه مانند والد خود واکنش نشان می‌دهند و وقتی‌که والد آن‌ها را بلند می‌کند، اغلب به او نمی‌چسبند.

از دیگر سبک‌های دلبستگی ناایمن در کودکان، سبک دلبستگی ناایمن دوسوگرا است که شیرخوارگان در هنگام بازگشت مادر در همان لحظه از برقراری ارتباط جسمانی پرهیز می‌کنند، برای مثال، ابتدا گریه می‌کنند تا مادران آن‌ها را بغل کنند، سپس با عصبانیت پیچ‌وتاب می‌خورند تا از آغوش مادر رهایی یابند.

دلبستگی ناایمن-آشفته (سازمان نیافته) نیز از سبک‌های دلبستگی ناایمن است که این کودکان در هیچ گروهی جای نمی‌گیرند و به‌ عنوان فردی آشفته شناخته می‌شوند، چرا که شیرخوارگان گروه آشفته اغلب رفتار متناقضی را نشان می‌دهند، برای مثال این کودکان به مادر نزدیک می‌شوند، در حالی‌ که سعی می‌کنند به او نگاه نکنند، یا به او نزدیک می‌شوند و سپس رفتار اجتنابی همراه با بی توجهی نشان می‌دهند و یا پس از آرام شدن ناگهان گریه سر می‌دهند، برخی از آن‌ها فاقد احساس یا افسرده به نظر می‌رسند.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf