محصول به سبد خرید اضافه شد
0

داشتن استراتژی در زندگی

دسته‌بندی: بینش و دانش
تاریخ: 17 خرداد 1401
بازدید: 768

داشتن استراتژی در زندگی

استراتژی یعنی داشتن 3 چیز:

1- داشتن نقشه (map) یعنی همه راههای رسیدن به هدف. فردی که می­خواهد به اعتماد بنفس مثبت برسد بعد از انتخاب درست هدف واقعی و ممکن و عمومی، قرارش این باشد که برای خود یک استراتژی داشته باشد و اولین قدم داشتن نقشه است. بنابراین نقشه یعنی دانستن همه راههای رسیدن به هدف

2- داشتن طرح  (plan). در مقابل نقشه طرح  وجود دارد و مقصود از طرح انتخاب یکی از این راهها یا راه اول و دوم است.

3- داشتن برنامه (program). یعنی بعد از نقشه و طرح داشتن برنامه الزامی است. مفهوم برنامه در حقیقت دادن وقت و زمان است که آن کار را چه وقت می­خواهیم شروع کنیم و چگونه می­خواهیم از نظر زمانی به آخر برسانیم. همین قدر که من تصمیم گرفتیم امروز ساعت 6 به جایی برویم یعنی برنامه­ریزی.

ما فقط می­توانیم به هدفهایمان برسیم اگر شرایط و امکانات مهیا باشد و اگر حاضر باشیم تمام راه را برویم و همانطور که گفته شد برای رسیدن به هدفها باید استراتژی داشته باشیم که مقصود از استراتژی نیز 3 چیز است.

نقشه، یعنی همه راههای رسیدن به هدف.

طرح یعنی انتخاب یک یا دو راه

برنامه یعنی دادن زمان به یک طرح.

و مورد دیگر که از همه مهمتر آغاز و انجام کار است.

روزی که من نقشه، طرح و برنامه دارم در حقیقت استراتژی دارم.

اما با داشتن استراتژی هنوز یک چیز باقی می­ماند و آن آغاز و انجام کار است. یعنی ما باید کار را شروع کنیم و به آخر برسانیم. معنای آن این نیست که اوضاع را ارزیابی نمی­کنیم و معنای آن این نیست که با توجه به برنامه و هدف و قراری که با خود داشتیم که می­خواستیم بعد از یک هفته یا یک ماه چنین باشیم اوضاع­ را ارزیابی بکنیم بلکه در این گونه موارد باید حتی وقتی که مطابق با قرارمان است و شاید بشود آن را سریعتر و تندتر به نتیجه رساند از دیگران هم کمک بگیریم و در اینجا مفهوم فیدبک یا پس خورند نیز حتماً ضروری است.

اینجا باید با این واقعیت خود را آشنا کنیم که ممکن است هدف را فقط به دلیل اینکه در نظر و ذهن خودمان داشتیم با واقعیتها نخواند. بنابراین ارزیابی واقعیت در بسیاری از موارد ممکن است ما را متوجه اشتباهمان کند و باید به گونه دیگری عمل کنیم. ولی در این موارد باید مطمئن باشیم که کار اشتباه است و یا راه دیگری وجود دارد. چون بسیاری از مردم همین که با اولین ضرر و خطر روبه­رو می­شوند با اولین تیر از میدان بر می­گردند یا با اولین نه، یکباره همه چیز را برهم می­ریزند.

اگر واقعا حاضر نباشیم به هدفی که مورد نظرمان است با سرعت و شدتی که لازم است نزدیک شویم و با اولین مخالفت و مانع از همه چیز بگذریم نشان دهنده اعتماد به نفس بسیار پایین و منفی است و خطری بسیاری جدی در کمین ما برای انجام هر کار درست است.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf