محصول به سبد خرید اضافه شد
0

حرمت نفس برخلاف اعتماد به نفس پدیده پیچیده ­ای است.

دسته‌بندی: بینش و دانش
تاریخ: 19 اردیبهشت 1402
بازدید: 183

حرمت نفس برخلاف اعتماد به نفس پدیده پیچیده ­ای است.

زیرا از یک طرف به این توجه دارد که من خودم و دیگران را خوب
می­دانم و خود و دیگران را خواستنی و دوست داشتنی می­دانم و همچنین از آنچه که هستم و دارم خجالت و شرمی ندارم و از دیگران نیز ترسی ندارم.

همچنین به اصل تقدس انسان و فقط انسان باور دارم و خود را از دیگران جدا می­دانم و من منم و تو تو و ما یکی نیستیم در حالی‌که به عنوان انسان از هم و به ویژه از درد هم با خبر هستیم و برای آن کاری می‌کنیم. اما درد و رنج شما درد من نیست و این تفکیک را باید به صورت درستی انجام داد که برای هم دوا و دکتر بوده و اما همدرد نباشیم. زیرا همدردی مسئله و مشکلی را حل نمی‌کند.

همچنین به این توجه داشته باشیم که اصل حرمت نفس با مفهوم برابری و از جانب دیگر به اصل یکسانی ارتباط دارد که ما ارزش و اهمیت و اعتباری داریم همان‌طور که دیگران دارند.

بالاخره در تحلیل نهایی ماجرای حرمت نفس ما را به اینجا می­رساند که من از شما بهتر، بدتر، بالاتر، پایین‌تر نیستم.

همچنین اصولاً مفهومی به اسم مقیاس و مقایسه و مسابقه وجود ندارد و تا زمانی که چنین ذهنیتی وجود دارد هر کجا که باشیم و هر اندازه که باشیم رنج می­بریم و رنج می­دهیم و لذت نمی­بریم و لذت نمی­دهیم.

به این نکته اشاره شد که حرمت نفس می‌تواند جنبه موضعی و موردی داشته باشد و به جنبه 9 گانه‌ای که 3 قسمت 3 مرحله­ای است اشاره شد.

1- اشتباه، شکست و حرف مردم

2- مقیاس، مقایسه و مسابقه

3- باور، اعتقاد، نظر و عقیده بد، غلط و منفی که ریشه اصلی و اساسی این گرفتاری است.

حرمت نفس ما ممکن است جنبه فراگیر، عمومی و کلی داشته باشد. یعنی در یک مورد مشخصی نیست که من احساس خوبی درباره خودم ندارم بلکه به طور کلی من درباره خودم احساس خوبی ندارم یا درباره موضوع­ها و مسائل مهم و اساسی زندگی فکر می‌کنم که نه خوب هستم و نه خواستنی و نه آن احساس درست را در ارتباط با خودم و نه در ارتباط با دیگران دارم. به همین دلیل است که موضوع حرمت نفس مسئله ­ای فراگیر است.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf