محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تکنیک های آموزش نه گفتن به کودکان و استقلال کودکان

تاریخ: 14 دی 1400
بازدید: 346

‍ تکنیک های آموزش نه گفتن به کودکان و استقلال کودکان

براي شروع مي‌توانيد از فرزندتان بخواهيد آنچه امروز تجربه كرده را روي كاغذ بنويسد. به او بگوييد همه تجربه‌هايش از زماني كه در كنار دوستانش بوده تا لحظاتي كه در خانه و در كنار شما داشته- را روي كاغذ بياورد و بعد بخواهيد مواردي كه دوست داشته به آنها نه بگويد و نگفته و لحظاتي كه كاري خلاف ميلش انجام داده را هم در ميان نوشته‌هايش مشخص كند.

پس از روشن شدن فهرست لحظاتي كه كودك شما دوست داشته كلمه «نه» را به زبان بياورد اما نياورده، با هم در مورد دلايل سكوت كردن يا دليل انجام كارهايي كه ميلي به انجام دادن‌شان نداشته، صحبت كنيد. بعد از اينكه با هم در اين مورد گپ زديد و گزينه‌هاي مختلفي كه فرزندتان براي واكنش نشان دادن به شرايط ناخوشايند مي‌تواند انتخاب‌شان كند را بررسي كرديد، با هم بهترين راه براي نه گفتن به موقعيت‌هايي كه بايد به آنها با اين عبارت واكنش نشان مي‌داد را انتخاب كنيد.

به‌موقع نه بگوييد

كودكي كه به موقع نه مي‌شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان‌‌تر كسب مي‌كند. به همين دليل به جاي برآورده كردن همه خواسته‌هاي كودك‌تان در لحظه اعلام شدن‌شان يا به جاي بي‌جواب گذاشتن آنها، سعي كنيد او را گاهي با پاسخ منفي‌تان روبه‌رو كنيد.

اگر وقتي دست‌تان بند است از شما آب مي‌خواهد، به او بگوييد «الان نمي‌توانم، بايد چند دقيقه صبر كني!» و اگر وقتي تازه برايش لباس خريده‌ايد به شما براي خريد يك لباس ديگر اصرار مي‌كند، با احترام و آرامش به او نه بگوييد و برايش توضيح دهيد وقتي نياز به لباس‌هاي تازه داشت، حتما با هم به خريد مي‌رويد. كودكي كه به‌موقع نه مي‌شنود، ياد مي‌گيرد به‌موقع، نه بگويد و بي‌توجه به شرايط، خواست و امكاناتش خواسته‌هاي ديگران را برآورده نكند.

بگوييد نه متشكرم

قرار نيست همه خواسته‌هاي كودك‌تان را اجابت كنيد. وقتي به شما پاستيل تعارف مي‌كند و ميل نداريد، به جاي اينكه از سر ترحم خودتان را مجبور به پاستيل خوردن بكنيد، با خنده بگوييد «نه، متشكرم».

با درست ادا كردن اين جمله به كودك‌تان ياد دهيد كه گفتن «نه» به معناي زير سوال بردن شخصيت او و تصميم‌هايش نيست، بلكه تنها به معناي داشتن نظري متفاوت است و برايش با رفتارتان روشن كنيد اين «نه» گفتن و «نه» شنيدن قرار نيست هيچ آسيبي به رابطه شما بزند. كودكي كه در جريان اين معادلات ساده روزمره، مهارت نه گفتن را ياد مي‌گيرد، در سال‌هاي جواني مي‌تواند به خواسته دوستي كه به او سيگار تعارف مي‌كند، بدون ترس از قطع شدن رابطه‌اش، نه بگويد و به توقع‌هاي نا‌به‌جاي همسرش در سال‌ها بعد بدون ترس از به خطر افتادن زندگي مشتركش جواب منفي بدهد.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf