محصول به سبد خرید اضافه شد
0

توصيه‌هاي پزشكي جهت رشد مناسب قد

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 16 شهریور 1401
بازدید: 276

توصيه‌هاي پزشكي جهت رشد مناسب قد

اگرچه ارث نقش اصلي را در ميزان رشد افراد دارد ولي عوامل متعدد ديگري نيز در روند آن تأثير مي‌گذارند. به كار بستن توصيه‌هاي زير در رشد بيشتر قد در دوران كودكي و نوجواني بسيار مؤثّر خواهد بود. البتّه لازم به ذكر است كه دستورالعملهاي زير بايد به طور مستمر و در تمامي دوران كودكي و نوجواني رعايت شوند:

1ـ    رژيم غذايي: استفاده از سبزيجات و ميوه‌جات تازه (حداقل يك وعده در روز)، لبنيات (حداقل روزانه يك ليوان شير تازه يا معادل آن ماست)، ماهي (حداقل هفته‌اي دو وعده و به صورت غيرسرخ كرده)،‌ گوشت قرمز (هفته‌اي يك وعده) و حبوبات (هفته‌اي يك وعده) در رژيم غذايي كودك و نوجوان بسيار مفيد و كمك‌كننده است.

2ـ فعاليت بدني: يكي از عوامل مؤثر در ترشح بسياري از هورمونها، فعاليت فيزيكي است (شكل 5-2). يك فعاليت بدني متعارف، مناسب و منظم در افزايش هورمون رشد، هورمون تيروئيد، هورمون پرولاكتين و برخي از هورمونهاي غدة فوق كليوي نقش بسزايي دارد و توصيه مي‌شود كودكان روزانه حداقل چند ساعت فعاليت فيزيكي (حتي همان ورجه وورجة ساده!) داشته باشند. در سنين بالاتر (نوجواني)، انجام يك فعاليت ورزشي مناسب و مورد علاقه (نظير بسكتبال يا واليبال) حداقل سه بار در هفته (ترجيحاً هر روز) و هر بار نيم تا يك ساعت بسيار مطلوب است. بايستي از ورزشهايي كه فشار زياد به بدن وارد مي‌كنند (نظير وزنه‌برداري و ورزشهاي استقامتي) تا زمان بلوغ خودداري شود.

3ـ خواب: يكي از مهمترين عوامل محرك در ترشح هورمون رشد، خواب (خصوصاً خواب شبانه) است. مقدار خواب مورد نياز در هر فرد متفاوت است. فردي ممكن است هشت ساعت خواب برايش كافي باشد و ديگري حداقل به دوازده ساعت خواب نياز داشته باشد. به طور كلي، زماني مقدار خواب، كافي تلقّي مي‌شود كه فرد در طول روز احساس خواب‌آلودگي نداشته و سرحال باشد. مقدار متوسط خواب مورد نياز در سنين مختلف به قرار زير است (بايد تفاوتهاي فردي را مدّ نظر داشت)

يك تا سه سالگي: در اين سنين، ده ساعت خواب كافي به نظر مي‌رسد. اگر دركودك خستگي و خواب‌آلودگي ديده نمي‌شود، نبايد او را مجبور به خوابيدن در طول روز كرد.

سه تا شش سالگي: ده تا دوازده ساعت خواب شبانه كافي است.

 كودكان دبستاني: حدود ده ساعت خواب كافي است.

سنين راهنمايي به بعد: لازم است حداقل هشت تا نُه و نيم ساعت بخوابند.  

 

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf