محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تنبیه در ایجاد تغییر ‌در کودکان موثر نیست!

تاریخ: 9 اسفند 1400
بازدید: 463

تنبیه در ایجاد تغییر ‌در کودکان موثر نیست!

چرا؟ چون شما با تنبیه، بچه را فقط از انجام یک کار مخرب، منع می‌کنید ولی بهش یاد نمیدهید کدام کار رو‌ا چطور‌ باید انجام بدهد!
اگرچه با تنبیه، می‌توانید مانع از بروز یک رفتار مخرب در فرزندتان شوید ولی‌ بعد از چند ساعت یا چند روز، آن رفتار مخرب بر می‌گردد و شما چاره‌ای ندارید جز اینکه به شدت تنبیه‌تان اضافه کنید تا این بار بتوانی جلوی بروز‌ آن رفتار را بگیری و این چرخه همینطور ادامه پیدا می‌کند…

عادت به تنبیه اتفاق شایعی است، یعنی اگر شما با تنبیه تا دو روز بتوانی جلوی رفتاری را بگیری، دفعه بعد، با همان تنبیه، فقط می‌توانی تا دو ساعت از بروز آن رفتار جلوگیری‌ کنی. چون همینطور که شدت تنبیه شما بیشتر میشود شدت «مقاومت به تغییر» هم در بچه بیشتر می‌شود. اینطور نیست هی شما تنبیه کنی و هی اون بچه سر عقل بیاد، نخیر. کار به جایی میکشه که بلافاصله بعد از اینکه شما تنبیه‌ کنی، همان رفتار با شدت بیشتری بروز داده می‌شود. به همین دلیل گفته میشه تنبیه شاید نتواند رفتار بچه را بهتر کند ولی رفتار والد را قطعا بدتر می‌کند!
تنبیه آسیب دیگری هم دارد و آن اینکه بچه‌ها استادانه یاد میگیرند که بواسطه تنبیه، توجه والدین‌شان را جلب کنند.
مثلا این پیام نهفته در تنبیه که “وقتی تو برادرتو‌ میزنی، هر جای خونه که باشم، توجهم‌ به رفتار تو‌ جلب میشه، پس‌ دفعه بعد اگه توجه منو‌ خواستی جلب خودت کنی، تلاش کن تا برادرت رو بزنی. در این صورت من بلافاصله سر و کله‌ام‌ پیدا میشه و میام سراغت”!
پدر و مادر عزیز، وقتی فرزندت را تنبیه می‌کنی، در واقع داری به او خشن بودن را در قبال چالش‌های زندگی یادش میدهی. شما داری فریاد زدن، نعره کشیدن، کتک زدن و عصبانی بودن را به او یاد میدی، پس اگه فرزندت در مواقع ناکامی، خشونت آمیز واکنش دا‌د، خیلی جا نخور!

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf