محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تفاوت دلبستگی و وابستگی

دسته‌بندی: بینش و دانش , خودشناسی
تاریخ: 7 اسفند 1400
بازدید: 491

تفاوت دلبستگی و وابستگی

دلبستگی و وابستگی، احساسات درونی در وجود انسان ها هستند که بسیاری از آن ها، در روابط احساسی و عاطفی خود، مرز این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند. این در حالی است که این دو احساس با یکدیگر، تفاوت هایی دارند که افراد برای کاهش هرچه بیشتر این دو آسیب باید در این خصوص شناخت کافی و اطلاعات لازم را کسب کنند.

دلبستگی همراه با آرامش است و وقتی افراد به فرد دیگری دلبسته می شوند بدین معناست که با بودن این فرد، حس می‌کنند که بهترین احساس را دارند و هنگامی که آن فرد حضور ندارد, در نبودنش و به یادش , لبخند بر لب‌های این افراد دلبسته، جاری می‌شود.

در دلبستگی، نیاز فیزیولوژیک، مالی و عاطفی حرف اول را نمی‌زند و این بدان معناست که وقتی افراد دلبسته می‌شوند، وجود طرف مقابلشان برای آن ها اولویت است حتی اگر آن فرد، حضور فیزیکی نداشته باشد.

وقتی افراد دلبسته می‌شوند تمایل دارند که فرد مقابلشان همواره در کنارشان باشد، اما با نبودن او پریشان نمی‌شوند و در حقیقت، خود را مالک او نمی‌دانند و از آزادی اش نیز لذت می‌برند و در واقع، این نشان می‌دهد که وقتی افراد دلبسته یکدیگر باشند حتی پس از فقدان او نیز، از حضورش در ذهن خود آرامش می‌گیرند.

وابستگی همراه با اضطراب، تنش، کنترل، ترس، حسادت و مالکیت و درحقیقت، تمام هیجان‌های ناشی از باور زیربنایی تنهایی و طرد شدن است؛ به طوری که فرد وابسته احساس می‌کند بدون وجود دیگری هیچ ندارد و با نبود او نمی‌تواند زندگی کند و تمام نیازهایش حتی اعتماد به نفس، عزت نفس و امنیتش در حضور دیگری خلاصه می‌شود.

فرد وابسته احساس می‌کند که با فقدان طرف مقابل خود، زندگی اش نیز تمام می‌شود و با زور و التماس می‌خواهد همیشه او را نزد خود نگاه دارد و این نشان می‌دهد که دلبستگی یک احساس عالی انسانی است، اما وابستگی یک نیاز نوروتیک و تباه کننده است.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf