محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تفاوت بین مغز دختران و پسران مبتلا به اوتیسم

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 21 فروردین 1401
بازدید: 712

تفاوت بین مغز دختران و پسران مبتلا به اوتیسم

در کودکان مبتلا به اوتیسم، دختران دارای الگوهای ارتباطی متفاوتی نسبت به پسران در نواحی مغزی مرتبط با توجه حرکتی، زبانی و فضایی بودند. به طور کلی، دختران رفتارهای تکراری کمتری نسبت به پسران از خود نشان می دهند، که ممکن است به تاخیر در تشخیص ASD برای زنان کمک کند.
بر اساس مطالعه جدید دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، سازماندهی مغز بین پسران و دختران مبتلا به اوتیسم متفاوت است. این تفاوت‌ها که با تجزیه و تحلیل صدها اسکن مغز با تکنیک‌های هوش مصنوعی مشخص شد، مختص اوتیسم بود و معمولاً در پسران و دختران در حال رشد یافت نشد. به گفته دانشمندان، این تحقیق به توضیح اینکه چرا علائم اوتیسم بین دو جنس متفاوت است کمک می کند و ممکن است راه را برای تشخیص بهتر برای دختران هموار کند.
اوتیسم یک اختلال رشدی با طیفی از شدت است. کودکان مبتلا دارای کمبودهای اجتماعی و ارتباطی هستند، علایق محدودی از خود نشان می دهند و رفتارهای تکراری نشان می دهند. توصیف اولیه اوتیسم که در سال 1943 توسط دکتر لئو کانر منتشر شد، نسبت به بیماران مرد تعصب داشت. این اختلال در پسران چهار برابر دختران تشخیص داده می شود و بیشتر تحقیقات اوتیسم بر روی مردان متمرکز شده است.
نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر Kaustubh Supekar، استادیار بالینی روانپزشکی و علوم رفتاری، گفت: «وقتی یک وضعیت به شیوه‌ای مغرضانه توصیف می‌شود، روش‌های تشخیصی مغرضانه هستند. “این مطالعه نشان می دهد که ما باید متفاوت فکر کنیم.”
این مطالعه به صورت آنلاین در 15 فوریه در مجله بریتانیایی روانپزشکی منتشر شد.
نویسنده ارشد این مطالعه، دکتر وینود منون، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری و راشل ال و راشل ال. والتر اف نیکولز، MD، پروفسور.
ما می دانیم که استتار علائم یک چالش بزرگ در تشخیص اوتیسم در دختران است که منجر به تاخیر در تشخیص و درمان می شود. به گفته محققان، دختران مبتلا به اوتیسم عموماً رفتارهای تکراری آشکار کمتری نسبت به پسران دارند که ممکن است به تأخیر در تشخیص کمک کند.

لارنس فانگ، MD، PhD، استادیار روانپزشکی و علوم رفتاری، که نویسنده این مطالعه نبود، می‌گوید: «دانستن این موضوع که مردان و زنان، چه از نظر رفتاری و چه از نظر عصبی، رفتار یکسانی ندارند، بسیار قانع‌کننده است.
فانگ افراد مبتلا به اوتیسم را در مرکز بهداشت کودکان استانفورد، از جمله دختران و زنانی که تشخیص دیرهنگام دارند، درمان می کند. او خاطرنشان کرد که بسیاری از درمان‌های اوتیسم در سال‌های پیش‌دبستانی که مراکز حرکتی و زبانی مغز در حال رشد هستند، بهترین نتیجه را دارند.
«اگر درمان‌ها را بتوان در زمان مناسب انجام داد، تفاوت بزرگ و بزرگی ایجاد می‌شود: به عنوان مثال، کودکان در طیف اوتیسم که مداخله زبانی اولیه دریافت می‌کنند، شانس بیشتری برای رشد زبان مانند دیگران خواهند داشت و مجبور نیستند به بازی ادامه دهند. فانگ گفت. «اگر کودکی نتواند خود را به خوبی بیان کند، در بسیاری از زمینه‌های مختلف عقب می‌ماند. اگر به موقع تشخیص داده نشود، عواقب آن واقعاً جدی است.”
روش های آماری جدید قفل تفاوت ها را باز می کند
این مطالعه اسکن‌های مغزی تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی را از 773 کودک مبتلا به اوتیسم – 637 پسر و 136 دختر – تجزیه و تحلیل کرد. سوپکار گفت که جمع آوری داده های کافی برای گنجاندن تعداد قابل توجهی از دختران در این مطالعه چالش برانگیز بود و اشاره کرد که تعداد کمی از دخترانی که از لحاظ تاریخی در تحقیقات اوتیسم گنجانده شده اند مانعی برای یادگیری بیشتر در مورد آنها بوده است. تیم تحقیقاتی بر داده‌های جمع‌آوری‌شده در استنفورد و پایگاه‌های داده عمومی حاوی اسکن‌های مغزی از سایت‌های تحقیقاتی در سراسر جهان تکیه کردند.
غلبه پسران در پایگاه‌های اطلاعاتی اسکن مغز نیز یک چالش ریاضی ایجاد می‌کند: روش‌های آماری استاندارد که برای یافتن تفاوت‌های بین گروه‌ها استفاده می‌شود، مستلزم آن است که اندازه گروه‌ها تقریباً برابر باشد. این روش‌ها، که زیربنای تکنیک‌های یادگیری ماشینی هستند که در آن الگوریتم‌ها را می‌توان برای یافتن الگوها در مجموعه داده‌های بسیار بزرگ و پیچیده آموزش داد، نمی‌توانند شرایط دنیای واقعی را که در آن یک گروه چهار برابر گروه دیگر باشد، تطبیق دهند.
سوپکار می‌گوید: «وقتی سعی کردم تفاوت‌ها را [با روش‌های سنتی] شناسایی کنم، الگوریتم به من می‌گفت که هر مغزی مرد مبتلا به اوتیسم است. “این بیش از حد یادگیری و عدم تمایز بین مرد و زن مبتلا به اوتیسم بود.”

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf