محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تشويق نوجوان به مشاركت و همكاري

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 19 مرداد 1402
بازدید: 90

تشويق نوجوان به مشاركت و همكاري

به جاي دستور دادن (صداي موزيكو كم كن! همين حالا!!)، مي‌توانيد:

مشكل بوجود آمده را برايش توضيح دهيد: «وقتي صداي موزيك بلنده نمي‌تونم فكر كنم و با كسي حرف بزنم.»

احساس خود را برايش توصيف كنيد: «به گوشام آسيب مي‌رسونه».

دربارة مشكل به او آگاهي لازم را بدهيد: «تماس زياد داشتن با صداهاي بلند مي‌تونه به شنوايي انسان آسيب برسونه.»

! گزينه‌اي براي انتخاب پيشنهاد دهيد: «كدوم يكي رو ترجيح‌ مي‌دي صداي آهنگو خيلي كم كني يا اينكه در اتاقت رو ببندي و صداي آهنگو يه كم بياري پايين؟»

با بيان يك كلمه او را متوجه مشكل سازيد: «صداي آهنگ»

از توقعات و يا ارزش‌هاي خود حرف بزنيد: «لازمه كه همة ما به تحملي كه هر كسي براي شنيدن موزيك بلند داره اهميت بديم و خودمونو با اون هماهنگ كنيم.»

اقدامي غيرمنتظره و هيجان‌آور انجام دهيد: دست‌هاي خود را روي گوش‌ها گذاشته و با حالتي شبيه به پانتوميم وانمود كنيد كه صداي موزيك را كم مي‌كنيد و بعد كف دست‌هايتان را روي هم و مقابل خود قرار ده و در همين حالت سر خود را به نشانة تشكر و احترام خم كنيد.

يادداشت بنويسيد: صداي به اين بلندي

شايد به دردِ يه جمعيت زياد بخوره

اما واسه من و تو خيلي بلنده…

فرزند شما اکنون رسما یک نوجوان است. دوره نوجوانی زمانی چالش برانگیز برای شما و فرزندتان است. او تا حدی بالغ شده که از آن قدم های لرزان کودکی گذشته و اکنون می‌تواند با اطمینان زیاد گام بردارد، نوجوانان به روش خاص خودشان عمل می کنند ولی  هنوز به کمک شما نیاز دارند.

از نظر اجتماعی، بیشتر به روابط  با همسالانش متکی است و کمتر وابسته شماست. می توانند روابط پایداری با بزرگسالان و همسالان خود داشته باشند و با اینکه تمایل بیشتری به دوست شدن با جنس مخالف دارند، همچنان دوستی با هم جنسان در آنها رایج تر است.

روانشناسی ۱۳ تا ۱۵ سالگی بیان می کند که تأثیرپذیری از همسالان بسیار شدید است، از نحوه پوشش گرفته تا رفتار و علاقه مندی ها. حد و مرز ها را می سنجد و زمانیکه بزرگتر می شوند و شروع به تجربه استقلال بیشتری می کنند هدفمند شده  و بنابراین احتمالا از دخالت شما بسیار ناراحت می شوند.

ممکن است مکالمات چالش برانگیزی  در مورد امتیازات و اصول اخلاقی داشته باشید مخصوصا وقتی نوجوان درک می کند بزرگسالان نیز کامل نیستند. آنها مستعد رفتار های عجیب و غریب بچه گانه هستند به ویژه وقتی تحت فشار باشند.

نوجوانان سیزده ساله با تغییرات هورمونی دست و پنجه نرم می کنند که می تواند به نوسانات خلقی آن ها کمک کند. استرس مدرسه یا مشکلات همسالان را نیز می توان به آن اضافه کرد، به نظر می رسد که خلق و خوی آن ها مدام تغییر می کند. به یاد داشته باشید، نوجوان شما در مسیر تبدیل شدن به یک فرد مستقل است که میخواهد درباره بدن، فعالیت‌ ها و دوستانش تصمیم بگیرد.

در این سن، بیشتر نوجوانان احساس می کنند که دنیا حول آن ها می چرخد. آن ها ممکن است تصور کنند همه به آن ها خیره شده اند یا ممکن است تصور کنند رفتار دیگران به نوعی به خاطر آن هاست.

به عنوان مثال، وقتی دوستی به او پیامک نمیدهد، ممکن است به جای اینکه فرض کند دوستش مشغول است، فکر کند که دیوانه است.

روانشناسی پسر ۱۳ ساله نشان می دهد که نوجوان نوسانات زیادی در عزت نفس خود تجربه می کنند. ممکن است یک روز نسبت به خودشان احساس خوبی داشته باشند و روزی دیگر احساس بی‌کفایتی کنند.
در حالی که بیشتر نوجوانان ۱۳ ساله اسباب بازی های دوران کودکی خود را رها کرده اند، هنوز هم به روش های مختلف با دوستان خود بازی می کنند.

از مهمانی های خواب گرفته تا بازی های رومیزی و فعالیت های ورزشی، در حقیقت بیشتر نوجوانان ۱۳ ساله می خواهند با دوستان خود در ارتباط باشند و باهم بازی کنند.

کتاب 13 تا 19 سالگی دکتر هلاکویی

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf