محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تربیت جنسی کودک و نوجوان

دسته‌بندی: تعلیم و تربیت
تاریخ: 8 شهریور 1402
بازدید: 326

تربیت جنسی کودک و نوجوان

تربیت جنسی کودکان وظیفه چه کسی است؟ آیا صحبت کردن در این باره باعث از بین رفتن حجب و حیا در کودک و یا حرمت والدین می شود؟

منظور از تربیت جنسی یعنی ایجاد شناخت (دانش و اطلاعات)، رفتار مناسب (قدرت تصمیم‌گیری و مهارت‌ها) و احساس (ارزش و دیدگاه) است که این عوامل با دادن اطلاعات صحیح به کودک و رفتار صحیح به وجود می آید.

وع تربیت جنسی به کودک و نوجوان در خانواده ها با توجه به فرهنگ، قوم، نژاد، مذهب و حتی باورهای خرافی متفاوت است. برخی از خانواده ها این موضوع را بد و نا مناسب می دانند و ترجیح می دهند هیچ وقت با کودک خود در این باره صحیت نکنند، برخی نیز به دلیل نداشتن اطلاعات صحیح نگران این هستند که نتوانند در این موضوع به خوبی عمل کنند و سبب تحریف جنسی شوند به همین دلیل صحبتی در این باره انجام نمی دهند، که معمولا در این نوع از خانواده ها تربیت جنسی کودکان آگاهانه صورت نمی گیرد و کودک بر اساس آنچه که در تلویزیون، فضا مجازی، دوستان و همکلاسیان میبیند آموزش خواهد دید.

باور های غلط والدین

 • تربیت جنسی برای فرزندان باید به صورت مقطعی و در سنین نوجوانی باشد.
 • اگر فرزندم سوالی نمیپرسد پس احتیاجی به توضیح نیست.
 • کودکان دارای احساسات جنسیتی نیستند.
 • تربیت جنسی در حدی که پاسخ سوال های کودک را بدهیم کافی است.
 • کودک من در معرض سواستفاده جنسی نیست.
 • شناخت موضوعات جنسی در کودک باعث آسیب برای او می شود.
 • کودک من به این موضوعات اهمیتی نمی دهد و کنجکاو نیست.
 • چگونگی توضیح دادن مسائل جنسی به کودکان

  هنگامی‌که کودک سؤال‌های خود را مطرح می‌کند او را سرزنش نکنید یا جواب سؤال را به تأخیر نیندازید.

  به کودک درباره لذت‌بخش بودن رابطه صحبتی نکنید. تنها سؤالات او را به‌صورت ساده و متناسب با سنی که دارد جواب بدهید.

  در زمان و سن مناسب اعضای بدنش را به او معرفی کنید. بعد از معرفی گوش و چشم، اعضای جنسی او را با عملکرد و کارکردی که دارد معرفی کنید. البته لازم نیست که با جزئیات توضیح دهید.

  در صورت دست‌کاری کردن آلت تناسلی با او بدرفتاری نکنید. بلکه سعی کنید حواس او راپرت بازی کنید. در صورت تکرار کردن یا به‌دست‌آوردن آرامش در زمان انجام این کار بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

  برای انتقال اطلاعات و تربیت جنسی کودکان به سن او توجه کنید. زیرا باید اطلاعات متناسب با رده سنی که دارد منتقل شود.

  جمع‌بندی

  توصیه‌ای که به والدین می‌شود آن است که فرزندان خود را در برابر مسائل جنسی متناسب با سنشان آگاه کنند. همان طور که می‌دانید امروزه این مسائل بسیار پراهمیت شده است. اگر کودکان نسبت به این مسائل آگاه نباشند قطعاً در جامعه دچار صدمه‌های ناخوشایندی خواهند شد.

  چه بخواهیم و چه نخواهیم بیشتر صدمه‌های اجتماعی و جنسی از طرف رسانه‌ها می‌باشد. به‌خصوص بیشتر برای افرادی که آگاهی کمتری دارند. شاید نتوان کودک را از تمام موارد پیرامون دورنگه داشت. اما راه‌حل‌هایی می باشد که می‌تواند آسیب‌پذیر بودن کودک را کاهش داد. برای آماده کردم فرزند در یک اجتماع ضروری است که تربیت جنسی کودکان را از ابتدا جدی گرفت.

  والدینی که کودکان خود را نسبت به این مسائل آگاه می‌کنند فرزندی با اعتماد به ‌نفس بالاتر به جامعه می‌بخشند. این کودکان در رابطه‌های عاطفی موفق‌تر خواهند بود؛ بنابراین آسیب کمتری را در جامعه جذب می‌کنند.

  متأسفانه امروزه سوءاستفاده‌های جنسی افزایش پیدا کرده است. اغلب به دلیل آگاه نبودن فرزندان این اتفاق رخ می‌دهد. اگر والدین نسبت به تربیت جنسی کودکان مسئولیت‌پذیر باشند در آینده با مشکلات کمتری روبرو خواهند شد. اگر در محیط اطراف خود نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد برخی از مشکلات زناشویی و رابطه‌های اشتباه از بی آگاهی نشئت‌گرفته است.

  پس برای داشتن فرزندی موفق در رابطه‌های عاطفی و دور بودن از مشکلات اجتماعی مربوط به رابطه‌های جنسی آن‌ها را آگاه سازید.

  سوالات متداول

  تربیت جنسی کودکان را باید از چه سنی آغاز کرد؟

  شاید سن واضح و روشنی برای آغاز آموزش ها وجود نداشته باشد. زیرا این بستگی به شرایط کودک و سطح پرسش های او دارد. اما برخی آموزش های اولیه در مورد اندام های خصوصی و حریم خصوصی بدن، باید از حدود ۳سالگی آغاز گردد.

  آیا لازم است کودک به شکل دقیق و علمی درباره مسائل جنسی بداند؟

  خیر، زیرا کودکان نمی توانند بسیاری از این موارد را به درستی پردازش کنند. از این رو تنها دانستن برخی نکات ساده مانند حفاظت از بدن خود در مقابل غریبه ها، عدم نمایشگری اندام های خصوصی خود یا دیگران و… کافی است و نیازی به استفاده از آموزش های تخصصی با محتوای جنسی، نیست.

  چگونه می توان کودکان را از دریافت اطلاعات نامناسب جنسی حفظ کرد؟

  مهم ترین امر، حفظ امنیت محیط خانه و خانوده است تا کودک بتواند در سنین پرسشگری، به والدین اعتماد کرده و آن ها را منبع کسب اطلاعات قرار دهد. عدم سرکوب گری و استفاده از شیوه های مناسب در این اینجا بسیار مهم است. والدین می توانند از کمک یک مشاور به منظور آموزش، بهره مند شوند.

 • اصول گفتگو در تربیت جنسی کودکان

  • در هنگام صحبت با کودک شنونده خوبی باشید.
  • احساسات کودک خود را درک کنید.
  • صبور باشید.
  • با کودک خود صادق باشید و جز واقعیت چیزی نگویید.
  • به زبان ساده صحبت کنید.
  • پدر و مادر هر دو در گفتگو شریک باشند.
  • برخی از کودکان هیچ گاه در این باره صحبت نمیکنند در این مواقع شما شروع کننده باشید.
  • در صحبت هایتان احساس مثبتی در این باره ایجاد کنید.
  • به کودک خود نشان دهید که از سوالات او خوشحال هستید و اجازه دهید به شما اعتماد کند.
  • آنچه میخواهید برای او توضیح دهید از قبل تمرین کنید تا احساس خجالت نداشته باشید.
  • فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنید تا کودک احساس راحتی داشته باشد.
  • با انواع سوال ها و کنجکاوی هایی که ممکن است برای کودکتان ایجاد شود آشنا با

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf