محصول به سبد خرید اضافه شد
0

او را عوض خواهم كرد!

دسته‌بندی: ازدواج
تاریخ: 20 خرداد 1402
بازدید: 141

او را عوض خواهم كرد!

با وجود توانايي، كنترل و هدايت خود، ما که نتوانسته‌ايم به خواسته‌ها و آرزوهايي كه براي خودمان داشته‌ايم برسيم!، چگونه انتظار داريم ديگري را تغيير دهيم (مگر اينكه بطور موقت و ظاهري طرز غذا خوردن يا لباس پوشيدن و رفتار با ديگران را تغيير بدهيم، ما نمي‌توانيم شخصيت و افكار انسانها را تغيير دهيم). اگر قرار باشد در زندگي اشتراكي كسي تغيير كند آن شخص فقط خود ما هستيم. ما با تغيير خود در جهت درست مي‌توانيم تفكر و احساس همسرمان نسبت به خود را تغيير دهيم و اين شايد تنها عمل و كمكي است كه شما در جهت بهبود رابطه مي‌توانيد انجام دهيد (البته اين تغيير نبايستي برخلاف اصول و ارزشهاي اخلاقي و انساني باشد).

توجه: اگر اصرار در تغيير همسرتان بكنيد (حتي از روي عشق و محبت) مطمئن باشيد تنها تغييري كه ممكن است در او بوجود آوريد اين است كه او را به يك آدم متقلب و رياكار كامل تبديل خواهيد كرد.

 من همينی كه مي‌بيني هستم!

بسياري از ما تصور مي‌كنيم كه يك دوست و عاشق واقعي كسي است كه خوب و بد معشوق را با هم دوست داشته باشد و يا بپذيرد. خير. حتي در مرحله اول ازدواج (عشق رمانتيك) فرد شيفتة نكات و ويژگيهاي خوب و مثبت معشوق مي‌شود و تا حدودي در برابر نكات منفي او چشم و گوش بسته مي‌شود و بعد از اين مرحله است كه كم‌كم نكات منفي فرد جلوه‌گر مي‌شوند و خوبي عاشق اين است كه اين اميد را دارد و به معشوق اين فرصت را مي‌دهد و كمك او خواهد بود تا نكات منفي خود را برطرف و نكات و ويژگيهاي مثبتش را افزايش دهد. به عبارت ديگر، همسر شما به همان ميزان شما را دوست خواهد داشت (عشق مي‌ورزد) كه دوست داشتني هستيد (هر چه محاسن شما بيشتر باشد او شما را بيشتر دوست خواهد داشت). ريشه چنين اشتباهي در اين است كه بسياري از ما عشق را يك نوع احساس تصور مي‌كنيم و نه يك برداشت و تفكر و به همين دليل وقتي از اكثر زوجها خواسته مي‌شود كه چند ويژگي خوب و دوست داشتني همسرشان را بيان كنند فقط از زيبايي و خوشگلي یا حداکثر مهربانی او(آنهم به غلط) نام مي‌برند و چيز ديگري براي انگشت گذاشتن به عنوان محاسن خوب ندارند (و اگر هم داشته باشند بيشتر ويژگيهاي منفي هستند كه همسرشان ندارند و نه محاسن، مثلا عصبانی نمی شود، دروغ نمی گوید و …). از آنجائيكه مي‌دانيم انسان به زيبايي معمولاً عادت مي‌كند ولي به زشتي هرگز، لذا در چنين زوجيني چند ماه تا يكسال پس از ازدواج مشاهده مي‌كنيم كه دوستي، محبت و عشق ميان آن دو بسيار كم رنگ شده است و غافل از اين هستند که بايستي سواي از ظاهر چيزي براي دوست داشتن داشته باشند. اساساً فلسفه ازدواج همين ايجاد تغييرات مثبت و قدم برداشتن در مسير تعامل و تكامل است.

نكته: بر روي يك ورقه كاغذ ده خصوصيت، رفتار و يا ويژگي كه همسرتان به آنها بهاء مي‌دهد و آنها را دوست دارد ،  ليست كنيد (مثلاً نظافت، لباس و پوشش مناسب، اختصاص زمان براي با هم بودن، مسئوليت‌پذيري، محترمانه رفتار كردن، ابراز علاقه و محبت و …). دو مورد از آنها را انتخاب كنيد و هر روز براي مدت يك ماه آنها را بطور صميمانه برآورده كنيد و ماه بعد دو مورد ديگر و الي آخر. در مدت كوتاهي نتايج خيره كننده آن را خواهيد ديد (عشق ساختن و شدن است و نه فقط داشتن)

 

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf