محصول به سبد خرید اضافه شد
0

انواع عشق

دسته‌بندی: ازدواج
تاریخ: 17 خرداد 1401
بازدید: 587

انواع عشق

 1- عشق دوستانه (فقط صميميت): در اين حالت زن و شوهر تقريباً همانند خواهر و برادر نسبتاً به هم نزديك و صميمي هستند و ارتباط احساس عاطفي و جنسي آنها هم فقط در حد تكليف و برآوردن نياز فيزيولوژيكي همديگر است. بر حسب اينكه زوج در چه جامعه و با چه باورهايي زندگي مي‌كنند هر يك از آنها داراي زندگي خصوصي فردي (مثبت يا منفي) نيز خواهند بود.

2- عشق تهي (فقط تعهد): در اين حالت تنها چيزي كه وجود دارد تعهد است (البته ارتباط فيزيكي و انساني بسيار منطقي و بي‌روح نيز وجود دارد). نمونه بسيار مشخصي از اين نوع ارتباط، ازدواج‌هاي اجباري و نيز زن و شوهرهايي كه هر يك در شهر يا كشوري زندگي مي‌كنند (هر چند به ظاهر به دليل منطقي) و يا بسياري از زوجين كه در دوران بعد از ميانسالي هستند. معمولاً امكان اصلاح چنين نوع ارتباط و ازدواجهايي بسيار كم است (مگر اينكه هر دو طرف آماده تغييرات زيادي باشند).

3-عشق شيدايي (فقط شوق و هوس): در اين نوع عشق كه معمولاً به عشق‌هاي آتشين معروف است تنها نيروي محرك، شيفتگي و هوس بوده و نمونه معروف آن عشق و علاقه شديد برخي افراد نسبت به هنر پيشه‌ها و افراد معروف است (معمولاً يك طرفه) و بدليل عدم وجود صميميت و تعهد، از بي‌ثباتي بسيار زيادی برخوردار است. زيرا مدت كمي پس از دست يافتن به چنين معشوقي بر اساس اصل عادت، آن نيروي جاذبه شديداً كاهش مي‌يابد و فرد با رسيدن به اين واقعيت كه آنچه در ذهن خود از معشوق ساخته بوده بيشتر رؤيا و آرزو بوده و نه شناخت واقع‌گرانه، و نیز بدلیل عدم وجود صمیمیت و تعهد رابطه به نفرت تبديل می شود.

 4-عشق رمانتيك (صميميت + شوق و هوس): اين حالت يك قدم جلوتر از عشق شيدايي بوده و علاوه بر جذبه و كشش عاطفي و جنسي شديد، درجاتي از نزديكي و صميميت نيز وجود دارد ولي برنامه و هدفي براي ارتباط طولاني مدت و تعهد اخلاقي و قانوني وجود ندارد (يك يا هر دو نفر) و يا اينكه امکان آن وجود ندارد و يا اينكه به عشق همدلانه تبديل مي‌شود.

5- عشق ساده‌دلانه (شوق + تعهد): نمونه اين نوع رابطه ازدواج‌هاي سريع و برق‌آسايي هستند كه بدون بررسي و شناخت کامل همديگر و در نظر گرفتن وجوه مشتركات اصلي و شخصيتي، فقط بدليل جاذبه فيزيكي و نياز به ازدواج رخ مي‌دهد و صميميتي كه برخواسته از شناخت است وجود ندارد. احتمال موفقيت چنين رابطه‌اي بستگي به شانس (وجود اجزاء و ويژگيهاي نزديك و پيوند دهنده) و كار كردن بر روي ارتباط است.

6-عشق همدلانه (صميميت + تعهد): در چنين رابطه‌اي آن شوق، هيجان و كشش جنسي وجود نداشته و يا شديداً كاهش يافته است. در صورت عدم چاره‌جوبي بسياري از عشق‌هاي رومانتيك و شيدايي به اين نوع عشق و رابطه تبديل خواهند شد. احتمال تداوم اين نوع رابطه زن و شوهري بيش از ساير انواع فوق الذكر است ولي در طولاني مدت (و عدم اصلاح آن) فرد حداقل در ذهن خود در آرزوي تجربه عشق رمانتيك خواهد بود.

7-عشق واقعي يا تمام و كمال (شوق+ صميميت + تعهد): اين همان رابطه و عشقي است كه همه افراد طبيعي بدنبال آن هستند و معمولاً رسيدن به آن سخت و حفظ آن سخت‌تر است. مفهوم چنين نوع عشقي اين نيست كه زوج با هم مشكل و اختلافي ندارند بلكه آنها نيز همانند بقيه زوجين هر از گاهي بحث و مشاجره دارند ولي آنها بدليل توانايي در برقراري ارتباط، هوش و ذكاوت، صداقت، محبت و گاهي از خودگذشتگي و ايثار (دوطرفه) به مشكلات فائق مي‌آيند و اين خود باعث مستحكم‌تر شدن رابطه ميان آن دو مي‌شود

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf