محصول به سبد خرید اضافه شد
0

چرا ما اضطراب داریم؟

دسته‌بندی: بینش و دانش , خودشناسی
تاریخ: 12 دی 1400
بازدید: 673

چرا ما اضطراب داریم؟

بسیاری اوقات پاسخ این است که نباید اضطراب داشته باشیم و اگر مضطرب هستیم شاید پرسش درست این است که چرا مکانیزم سازگاری ما با واقعیت و جهان خارج و یا برخورد درست و مناسب ما با حوادث و اتفاقات بیرونی آن‌گونه که باید باشد نیست؟ پاسخ می‌تواند این باشد که فرایند ارتباط ما با دنیای خارج و یا تجزیه و تحلیل و ارزیابی و قضاوتی که ما در ذهن داریم مسئله و مشکلی اساسی دارد. به عبارتی سیستم تفسیر و تعبیر و پردازش ذهن ما مشکل دارد.

از طرف دیگر رسید ترس موجب واکنشی نسبتاً متناسب با حادثه می‌شود. زیرا بدن توانایی ارزیابی در این زمینه را دارد. اما اضطراب در اغلب اوقات، پاسخی کاملاً نامناسب و برخی اوقات صدها و هزار بار بیش از اندازه است و مهم‌تر این که در زمان و مکانی اتفاق می‌افتد که ابداً زمان و مکانِ مربوط به آن حادثه نیست. یعنی به جای این‌که در آینده باشد در حال و به جای این‌که در این محل باشد در محل دیگری است. به همین علت بدن انسان در ارتباط با ترس در مسیر تاریخ تکاملی خود، آموخته شده عمل می‌کند و با اصولی‌که متناسب با تعادل و زندگی است در ارتباط است. در حالی‌که اضطراب کاملاً غیر مناسب و دور از واقعیت است. در بسیاری موارد موجب آسیب، آزار، بیماری، گرفتاری و مرگ انسان می‌شود. به همین دلیل ترس برای انسان ضروری و مفید است. در حالی‌که اضطراب چنین نیست. بنابراین ترسِ خوب، در مقابل اضطراب و انواع اضطراب‌های بد قرار می‌گیرد.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf