محصول به سبد خرید اضافه شد
0

آیا خواستن توانستن است؟

دسته‌بندی: مطالب آموزنده
تاریخ: 28 خرداد 1401
بازدید: 671

آیا خواستن توانستن است؟

این جمله برای مردم جا افتاده و مردم باور دارند که خواستن توانستن است. خیر خواستن توانستن نیست. بلکه خواستن آفریدن است و باید تمام کارهای لازم را انجام دهید تا بیافرینید و به صرف اینکه فقط بخواهید، نخواهد شد.

همه می­خواهند بچه­های خوبی داشته باشند اما بیشتر آنها ندارند. مهم نیست که شما چه می­خواهید. بنابراین خواستن توانستن نیست بلکه خواستن آفریدن است. ساده لوحانه­تر نیز این است که بگویید خواستن داشتن است. یعنی باور دارید همین قدر که شما بخواهید خواهید داشت و طبیعت نیز، قواعد و قوانینش را بخاطر خواسته شما به هم می­زند. در چنین شرایط و باوری باید خیلی خودخواهی انسان بر نادانی او غلبه کرده باشد که یک چنین توهمات و تصوراتی را درست کند که من با خواستنم جهان را درست میکنم.

اما کسی که به هدف می­رسد باید متوجه دو چیز باشد:

— هدف را با وسیله اشتباه نگیرد.

— برخی اوقات بعد از رسیدن به هدف نه تنها حال بهتری پیدا
نمی­کنید  بلکه حال بدتری هم پیدا می­کنید.

دو چیزی که در مورد هدف بسیار مهم است؛

1- پول : ماجرای پول است که اگر برای کسی ازحالت وسیله تبدیل به هدف شد، در زندگی خود رنج بسیار می­برد و لذت بسیار کمی حتی از پول زیادی که در می آورد خواهد برد. پس اگر پول را به عنوان وسیله بگیریم و کسی فکر کند از طریق داشتن پول، هدفی را محقق کرده چنین نیست. دو دسته انسان، راحت در این دام می افتند:

اول) کسی که به دلیل آسیبهای 14 تا 36 ماهگی حالت خسیس بودن و بعد میل به نگه داشتن همه چیز را دارد و واقعاً از درآوردن پول رنج می­برد و در نگهداری پول و بدتر از آن در خرج کردن پول رنج می­برد.

دوم) فردی که در کودکی به دلیل اضطراب شدید و سنگین، آن چنان شرطی شده که ماجرای بدست آوردن پول و از دست دادن پول مهمترین مسئله زندگی او شده. به همین دلیل بسیار مشکل است که با این افراد بتوان در مسیری حرکت کرد که موجب آزار خود و دیگران نشود.

2- ازدواج : در طول تاریخ ازدواج یک هدف بوده ولی در دنیای امروز به این دلیل که انسان می­تواند روی پای خود بایستد و نیازمند دیگران نباشد، ازدواج یک  وسیله است برای سلامت روانی و خوشبختی که در حقیقت مفهوم رشد و تکامل است.

بنابراین مهم این است که ما هدف را با وسیله و وسیله را با هدف اشتباه نکنیم. همچنین برای اینکه انسان بتواند به 5 مورد مهم برسد باید هدف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشد. هدف کوتاه مدت 2 روز تا 2 ماه هدف میان مدت 2 ماه تا 2 سال و هدف بلند مدت 2 سال تا 5 یا 7 سال است.

اما آن 5 موردی که معمولا به آن اشاره می­کنند عبارتند از:

  • اولین و مهمترین آن سلامت فیزیکی و روانی است
  • افزایش سطح دانایی، توانایی، آگاهی و مهارت
  • توانایی برای کار یا تولید یا ایجاد یک ارزشی که بتواند نیازی را برآورده کند.
  • رابطه به هر شکل و فرمی. از رابطه عمومی و اجتماعی گرفته تا رابطه خصوصی و خانوادگی و رابطه احساسی و عاطفی و حتی جنسی.
  • تفریح، لذت، شادی و سرگرمی.

بنابراین ما در 5 زمینه باید هدفهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی داشته باشیم و نمی­توانیم فقط هدفهایمان کوتاه مدت داشته باشیم و یا فقط میان مدت یا بلند مدت داشته باشیم. متاسفانه بسیارند که فقط به هدفهای کوتاه مدت نگاه می­کنند و در نتیجه آسیب می­بینند و بسیاری هستند که به هدفهای بلند مدت نگاه می­کنند. اگر شما قصد کوهنوردی دارید باید دو اصل را بدانید که از یک طرف باید به هدف و قله­ای که می­خواهید به آن برسید توجه داشته باشید و از جانب دیگر به جلوی پایتان نگاه ­کنید. آن کسانی که فقط به قله نگاه می­کنند با افتادن در چاله پایشان می­شکند و از راه باز می­مانند و آن کسانی که فقط به جلوی خود نگاه می­کنند بعد از رفتن می­بینند از هدف و قله دور شدند و به آن نزدیک نشدند. بنابراین یک چنین تعادل و توازنی در زندگی همیشه لازم است تا از یک طرف متوجه جلو پایمان و از طرف دیگر متوجه هدفهایمان باشیم.

اما وقتی که هدفی را مشخص کردید باید چند ویژگی داشته باشد:

هدف حتما باید واقعی باشد. متاسفانه: بسیاری از ما در زندگی­مان با هدف واقعی کاری نداریم. بلکه هدفهایی توهمی و خیالی و رویایی داریم که اصلا تحقق آن ممکن نیست و یا آنقدر مشکل است که اتفاق نمی­افتد و یا ما هیچ نقشی در آن نداریم و اگر اتفاق بیفتد خارج از اداره و کنترل ما بوده.

هدف ممکن است واقعی باشد اما ممکن نباشد. در نتیجه علاوه بر واقعی بودن، ممکن نیز باید باشد.

هدف باید یک جنبه عمومی و جهانی داشته باشد که در چارچوب قواعد و قوانین طبیعت و محیط اجتماعی مانعی سر راه آن نباشد.

بنابراین باید هدفی را با چنین شرایطی انتخاب کرد. اما آن چیزی که ما را به هدف می­رساند استراتژی است.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf