محصول به سبد خرید اضافه شد
0

آيا آينده و سرانجام يك ازدواج قابل پيش‌بيني است؟

دسته‌بندی: ازدواج
تاریخ: 26 بهمن 1401
بازدید: 159

آيا آينده و سرانجام يك ازدواج قابل پيش‌بيني است؟

يكي از شديدترين و بدترين تنش‌ها يا استرس‌هاي زندگي، تنش‌هاي خانوادگي و در رأس آنها طلاق است و حتي مي‌توان اذعان داشت كه صدمات طلاق نه تنها در حد از دست دادن عزيزي است بلكه در بسياري از موارد با عواقب طولاني مدت و ماندگاري همراه خواهد بود (اين مسئله در مورد اكثر ازدواج‌هاي پايدار ولي غير خوشبخت نيز تا حدود زيادي صادق است). به همين دليل تحقيقات زيادي در زمينه پيشگيري و به حداقل رساندن ازدواج‌هاي ناموفق به عمل آمده است و مشاوره قبل ازدواج يكي از اين دستاوردها است.

خوشبختانه امروزه مي‌توان با بررسي زوجين، نوع ارتباط و شرايط حاكم بر ازدواج، سرانجام و آينده يك ازدواج را با دقت نسبتاً بالايي (80 تا 90 درصد) از قبل پيش‌بيني نمود و در صورت لزوم تمهيدات مناسب را بكار بست. در اين رابطه، بايستي يك نكته را مدنظر قرار داد و آن تفاوت قائل شدن ميان رضايت و خرسندي از زندگي اشتراكي با ثبات و پايداري ازدواج است. زيرا بسياري از زوجين با وجود عدم رضايت بدلايل بسيار زيادي (ناداني، ناتواني، نيازمندي و يا نگراني) بدون جدا شدن همچنان به زندگي اشتراكي ناموفق و ناخوشايند خود ادامه مي‌دهند و حتي متاسفانه بسياري از آنها قدمي براي اصلاح آن بر نمي‌دارند.

دكتر لارنس با مطالعه بر روي تحقيقات انجام شده در زمينه شناسايي عوامل پيش‌بيني كننده و اثرگذار ازدواج آنها را در سه گروه قرار داد و از آنها به عنوان مثلث ازدواج نام برد.

سه ضلع اين مثلث عبارتند از:

1) ويژگيهاي فردي: اين گروه شامل خصوصيات شخصيتي، سلامت احساسي عاطفي، ارزشها، باورها و طرز تلقي و نگرش فرد نسبت به مسائل اصلي زندگي است.

2) پيشينه شخصي و خانوادگي: اين ضلع در برگيرنده سن، شغل و تحصيلات فرد، نقش و جايگاه خانواده و دوستان زوجين، نوع زندگي و رابطه زناشويي پدر و مادر هر يك از زوجين و نوع رابطه فرد با والدين خود در دوران كودكي‌اش است.

3) تعامل و تناسب زوجين: اين ضلع شامل ميزان شباهتها و وجوه مشترك و نزديكي بين زوجين، الگوي برقراري رابطه بين زوجين و مهارتهاي آنها در حل مسائل و برخورد با مشكلات و اختلالات زندگي است.

الف) نقش ويژگيهاي فردي در زندگي اشتراكي

همچنانكه ذكر شد، ويژگيهاي فردي شامل مجموعه‌اي از خصايص شخصيتي، باورها، ارزشها، طرز نگرش، اهداف و مهارتهاي اجتماعي هستند. از ميان ويژگيهاي فردي، برخي نكته مثبت و خوب فرد و برخي ديگر نكته منفي و مسئله‌ساز به حساب مي‌آيند:

ويژگيهاي فردي مثبت و خوب: وجود هر يك از ويژگيهاي زير نكته مثبتي براي فرد در احتمال رسيدن به رضايت‌مندي و خرسندي در زندگي اشتراكي به حساب خواهند آمد:

– حرمت نفس و اعتماد به نفس خوب

– انعطاف‌پذيري و قدرت تطابق بالا

– برون‌گرايي

– مهارتهاي ارتباطي خوب (نظير جرأت در ابراز نظر، احساس و وجود)

– سلامت و ثبات احساسي عاطفي

 ويژگيهاي فردي منفي: هر يك از ويژگيهاي زير نكته منفي و ضعفي براي رسيدن به خوشبختي در زندگي اشتراكي (و حتي زندگي فرد) هستند:

-عدم توانايي در برخورد مناسب با تنش و فشارهاي زندگي

– عصبي يا خجالتي يا كينه‌اي بودن

– رفتار آني و لحظه‌اي بدون تعقل

– باورهاي غلط و غيرسازنده

– اختلالات خلقي (افسردگي و شيدايي)

– اختلالات شخصيتي

– اضطراب

 

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf