محصول به سبد خرید اضافه شد
0

آزادي دادن به جای کنترل کودک

تاریخ: 17 فروردین 1401
بازدید: 535

آزادي دادن به جای کنترل کودک

متأسّفانه با كنترل، كودكانمان را نادان و ناتوان نگه مي‌داريم. در نتيجه، امكان تصميم گیری درست را از آنها می‌گیریم. آنچه اهميّت دارد اين است: روزي كه ما از حوادث بد وحشت داريم، نشان دهنده‌ی نظر ما درباره‌ی بد بودن و خوب نبودن ديگران، نه تنها غريبه‌ها و بيرون كه حتّي آشنايان و درون مي‌باشد. تا آن‌جا كه متأسّفانه برخي اوقات اين وحشت به جایی مي‌رسد كه ما از اين‌كه فرزندانمان را به همسرمان بسپاریم و برويم، نگران و ناراحت هستيم.

به همين دلیل در دنياي امروز گفته می‌شود که من و شما بايد به جاي «كنترل» به «آموزش» دست بزنيم و با محافظت و مراقبت از راه دور به فرزندانمان فرصت «آزادي و عمل» بدهيم». متأسّفانه درباره‌ی اين موضوع بسیار اساسي و عميق و پيچيده یعنی مفهوم آزادي، كه شايد پيچيده‌ترين، مشكل‌ترين و در عين حال جالب‌ترين موضوع  علمي و فلسفي می‌باشد، غالب ما برداشت‌ها و قضاوت‌هايي داريم كه با واقعيّت یکی نیست.

روزي كه مفهوم «آزادي» را با «بي‌بند و باري و يا بي‌قانوني» یکی بدانیم و آزادي را به این معني بدانیم که هر كسی هر كاري دلش می‌خواهد مي‌تواند انجام دهد، معلوم است كه در چنين شرايطي، «وحشت» سراسر وجود ما را فرا مي‌گيرد و موجب «كنترل» مي‌شود. حال آنكه «آزادي» در تحليل نهايي، به معني انتخاب قانون درست، ‌ انتخاب قيد و بند درست و حتّي به معني انتخاب زندان درست است. آزادي، سبب می‌شود كه من، حد و حدودي كه لازم است را بدانم و آن را رعايت كنم.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf