محصول به سبد خرید اضافه شد
0

12 راز تفاهم در زندگی مشترک که باید بدانید

دسته‌بندی: ازدواج
تاریخ: 14 تیر 1402
بازدید: 291

12 راز تفاهم در زندگی مشترک که باید بدانید

تفاهم در زندگی مشترک و درک یکدیگر نیاز به زمان دارد. شما و همسرتان می توانید در طول زمان تفاهم و درک خود را توسعه بدهید. اگر شما همسری مشتاق و انتقاد پذیر باشید. می توانید به راحتی با همسر خود به دیدگاه های مشترک و تفاهم در زندگی مشترک برسید. شما می توانید با انجام تست تفاهم در زندگی میزان تفاهم خودتان و همسرتان را بسنجید. یادگیری تفاهم در زندگی مشترک نیازمند کمی تلاش و داشتن رابطه سالم با همسر است. نکاتی را که در این قسمت گفته شده است امتحان کنید. تا بتوانید به درک درستی نسبت به همسر و همچنین تفاهم با همسر برسید.

 درک صحیح از خود

برای داشتن تفاهم با همسر در ابتدا باید درک درستی از احساسات، نیازها و تعصبات خود داشته باشید. سلیقه و نظرات شما تشکیل شده از خواسته ها و آنچه که به عنوان باور و اعتقاد در ذهن شما وجود دارد. همه این موارد گرد هم می آیند و به درک شما از اطراف و انتخاب های شما تاثیر می گذارند. هنگامی که شما خودتان و نیازها و احساسات خود را بهتر بشناسید. پس می توانید بهتر با همسر خود ارتباط برقرار کنید. همچنین در رابطه با تفاوت هایی که بین شما وجود دارد، صحبت کنید. همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید بین رفتارهای خودتان و رفتارهای همسرتان تشابهاتی را ایجاد کنید و نقاط قوت مشترکی را پیدا کنید. در نتیجه شما و همسرتان می توانید به تفاهم در زندگی مشترک برسید.

 از کلمه من به جای کلمه تو استفاده کنید

هنگامی که دو نفر با یکدیگر تفاهم دارند، به این معنی نیست که آنها همیشه مانند هم هستند و دائم نظرات مشابهی دارند. بلکه تفاهم به این معنا است که زوجین حتی با وجود اختلافات همچنان می توانند با یکدیگر به شادی زندگی کنند. یک عادت مفیدی که می تواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید تفاوت ها را تحمل کنید. یا از آن دور شوید این است که از کلمه من به جای کلمه تو و متهم کردن همسرتان استفاده کنید. به کاربردن کلمه من به جای کلمه تو باعث می شود که شما بتوانید احساسات و آنچه را که نیاز دارید بدون استفاده از زبان کنایه و سرزنش بیان کنید. همچنین یک ابزار ارزشمند برای حل تعارضات است.

✔ کلمه من حالت دفاعی دارد نه دستوری و امری. این کلمه به شما کمک می کند تا دیدگاه های خود را برای همسرتان بیان کنید. همچنین از دیدگاه ها و نظرات او مطلع شوید.

 اولویت اول شما همسرتان باشد

تفاهم و درک همسر یک ویژگی ذاتی برای افراد نیست. تفاهم در زندگی مشترک اکتسابی بوده و با گذشت زمان و تلاش های شما می تواند ایجاد شود. اگر شما ذهنیت مناسبی نسبت به همسرتان داشته باشید و او را اولویت اول خود قرار دهید. مسلما بیشتر از قبل می توانید یکدیگر را بفهمید و به تفاهم در زندگی مشترک دست یابید. هنگامی که شما به همسرتان به اندازه کافی توجه داشته باشید. پس بهتر می توانید خواسته ها و دیدگاه های او را درک کنید. توجه به همسر باعث می شود که شما و همسرتان به یک تفاهم نسبی دست یابید. این کار باعث می شود که همسرتان نیز شما را اولویت خود قرار دهد. همچنین توجه ویژه ای به نیازها و خواسته های شما داشته باشد. این موضوع سبب ایجاد تفاهم و گذشت در زندگی مشترک شما خواهد شد.

 درباره دوران کودکی همسرتان سوال کنید

به یاد داشته باشید که دوران کودکی ما تا حد زیادی بر شخصیت ما تاثیر می گذارد. دیدگاه همسرتان و بایدها و نبایدهای ذهنی او از دوران کودکی اش سرچشمه گرفته است. پس شما با دانستن روابط او در دوران کودکی و آنچه که در این دوران برای او اتفاق افتاده است. بهتر می توانید او را درک کرده و به تفاهم با همسر برسید. شما با پرسیدن سوال از آنها درباره گذشته می توانید انگیزه های و تفکرات آنها را بهتر بشناسید. در نهایت هنگام بوجود آمدن اختلاف نظرات و یا تفاوت در تصمیمات می توانید آنها را درک کنید. به یک راه حل که هر دو بر آن تفاهم دارید دست یابید.

 احساسات خود را بیان کنید

بیان احساسات می تواند به ایجاد تفاهم با همسر کمک کند. حواستان باشد که هیچ فردی ذهن خوان نیست. همسرتان نمی تواند بدون اینکه شما در رابطه با احساسات و تفکرات خود حرف بزنید متوجه شود که چه چیزی در سر شما است. پس سعی کنید احساسات خود را به راحتی بیان کنید. همچنین متقابل از همسرتان نیز بخواهید که احساساتش را بیان کند. بیان احساسات می تواند به شما کمک کند تا به تفاهم بالایی در زندگی مشترک دست یابید. مثلا اگر از زیاد کار کردن همسرتان ناراضی هستید و یا باعث شده که شما احساس بدی نسبت به زندگی مشترکتان داشته باشید، سعی کنید با آرامش این موضوع را بیان کنید.

 به جای قضاوت کردن عجولانه، گوش دهید

ممکن است رفتار همسرتان شما را ناراحت کرده باشد. یا به عدم تفاهم با همسر رسیده باشید. شاید إحساس کنید که با همسرتان تفاهم ندارید و یا او شما را درک نمی کند. قبل از اینکه رفتار و گفتار همسرتان را عجولانه قضاوت کنید، بهتر است به دلایل او و صحبت هایش گوش کنید. شاید او برای این رفتار خود دلیل قانع کننده ای داشت و یا انتخاب های متفاوتی نسبت به شما داشت که با صحبت کردن و بیان تفاوت ها می توانید آن را حل کنید. اگر شما دائم رفتار و گفتار همسرتان را بدون فرصت دادن به او و یا سوال کردن از او قضاوت کنید، هرگز نمی توانید به تفاهم با همسر برسید.

همدلی را به زندگی مشترک خود اضافه کنید

تفاهم همسران با یکدیگر زمانی میسر می شود که بتوانند به همدلی و درک مناسبی نسبت به یکدیگر برسند. هنگامی که همسرتان مشکلی دارد و یا تصمیماتی خارج از ایده و سلیقه شما خواهد گرفت، سعی کنید مشکلش را درک کنید. سپس به این موضوع فکر کنید که اگر شما در جایگاه او بودید چگونه با این مشکل برخورد می کردید و چه تصمیمی می گرفتید؟ شاید شما نیز مانند شوهرتان تصمیم می گرفتید. پس همدلی با یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا به یک تفاهم قابل قبولی در زندگی مشترک برسید.

 قدردانی را یاد بگیرید

تحقیقات نشان می دهد که ابراز قدردانی از همسر باعث بهبود روابط و افزایش تفاهم زن و شوهر می شود. اگر شما قدردانی و عشق خود را نسبت به همسرتان نشان دهید، باعث می شود که همسرتان بهتر بتواند با شما در مورد احساسات خود صحبت کند. در نتیجه می توانید به تفاهم خوبی در زندگی مشترک برسید. هنگامی که شما برای همسر خود احترام و ارزش قائل شوید او نیز همین رفتار را با شما خواهد داشت. قدردانی و احترام باعث می شود که روابط سالم و صمیمی بین شما و او حاکم شود. در نتیجه بهتر حرف ها و احساسات یکدیگر را درک می کنید و می توانید هنگام تصمیم گیری ها به یک تصمیم مشترک برسید.

 سبک ارتباطی همسرتان را کشف کنید

افراد بر اساس شخصیت، فرهنگ و … سبک ارتباطی متفاوتی دارند. برخی از افراد برون گرا هستند و به راحتی می توانند نظرات و احساسات خود را بیان کنند. در صورتیکه برخی دیگر از افراد درونگرا بوده و نمی توانند به راحتی با اطرافیان خود ارتباط برقرار کرده و در مورد احساسات و عواطف خود صحبت کنند. مسلما رسیدن به تفاهم و شباهت ها با افراد درونگرا سخت تر خواهد بود. مخصوصا اگر شما خودتان فرد برونگرایی باشید. هنگامی که شما بدانید همسرتان چگونه شخصیتی دارد بهتر می توانید او را درک کنید و به تفاهم نسبی در زندگی مشترک خود برسید. اما اگر شما سبک ارتباطی همسرتان را ندانید و دائم از او انتظار داشته باشید که احساسات و تفکرات خود را به اشتراک بگذارد، اما او نتواند این کار را انجام دهد؛ مسلما با اختلاف نظر مواجه خواهید شد.

 اشتباهات را بپذیرید

اگر شما برای تصمیم گیری در رابطه با موضوعی اشتباه کردید بهتر است این موضوع را بپذیرید و از همسرتان عذرخواهی کنید. نپذیرفتن اشتباهات می تواند باعث شود که شما و همسرتان به مرور از یکدیگر فاصله بگیرید و نتوانید به خوبی با هم ارتباط برقرار کنید. نداشتن ارتباط مناسب با همسر برابر است با عدم تفاهم با همسر. پس برای ایجاد تفاهم بین همسران نیاز است که گاهی غرور و تکبر خود را کنار گذاشته و با پذیرش اشتباهات خود به دنبال راهی برای جبران آنها باشید. اگر همسرتان به دلیل اشتباهات شما، قهر کرده است. باید روش های برخورد صحیح با او را بلد باشید تا بتوانید رابطه و زندگی مشترک خود را از ناراحتی و دلخوری دور کنید.

 به خط قرمزهای یکدیگر احترام بگذارید

احترام گذاشتن به بایدها و نبایدهایی که برای همسرتان مهم است باعث می شود که شما و همسرتان بتوانید به یک درک مناسب از یکدیگر برسید. این کمک می کند تا تفاهم را در زندگی مشترک خود افزایش دهید. اگر مرزهای شریک زندگی خود را زیر پا بگذارید احتمال اینکه او نسبت به شما سرد شود و یا او نیز احترام برای شما قائل نشود وجود دارد. در این صورت دیگر تفاهمی بین شما و همسرتان باقی نخواهد ماند.

 صداقت در زندگی را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین اصولی که می تواند تفاهم زن و شوهر را افزایش دهد داشتن صداقت است. صداقت می تواند اعتماد را در زندگی مشترک شما تقویت کند. هنگامیکه زن و شوهر به یکدیگر اعتماد داشته باشند بهتر می توانند به تفاهم برسند. همچنین با یکدیگر رابطه سالمی برقرار کنند.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf