محصول به سبد خرید اضافه شد
0

مهارت «گوش دادن واقعی» به همسر چگونه به دست می‌آید؟

دسته‌بندی: زناشویی
تاریخ: 23 مرداد 1402
بازدید: 322

مهارت «گوش دادن واقعی» به همسر چگونه به دست می‌آید؟

در خیلی از مشاوره های طلاق از همسران به ویژه بانوان شنیده می شود که گله می‌کنند همسرشان اصلا به حرف آنها گوش نمی‌دهد و همین باعث سوتفاهم ها و اختلاف های زیاد در زندگی شان شده است. مهارت گوش کردن علی رغم اینکه شاید خیلی‌ها آن را ساده بیانگارند، کار دشواری است. اینکه زوجیم حین گوش کردن به همدیگر، حواسشان پرت نشود؛ یا به جای گوش کردن، پاسخ خود را مرور نکنند،می تواند مانع بروز اختلاف بشود.

گوش دادن یکی از مهمترین مهارت های ارتباطی است که صمیمت بین زن و مرد را افزایش می دهد. نه فقط در زندگی زناشویی بلکه در همه نوع روابط اعم کاری و دوستانه نیز گوش دادن اهمیت زیادی دارد. بسیاری حتی در روابط دوستی خود نیز دچار مشکل می شوند. دوستان این فرد گله می‌کنند که او اصلا بلد نمی‌تواند به حرف دیگران گوش بدهد و فقط صحبت می کند! اما از همه اینها مهمتر این مهارت ارتباطی می تواند زندگی زناشویی را  حفظ کند و باعث تداوم آن شود.

زمانی که یک فرد بتواند به همسرش خوب گوش دهد، حتی اگر نتواند خیلی از مشکلات را حل کند، اما همسرش را درک کرده است و این گوش دادن به نشانه ارزش نهادن به طرف مقابل است که خود به خود ناراحتی ها، گلایه ها و مشکلات را کاهش می دهد.

الزامات گوش کردن فعال چیست؟

تفاوت بین گوش دادن و شنیدن دراینجا مشخص می‌شود. اینکه گاهی مثلا دیالوگ هایی را از تلویزیون می شنویم، مادرمان با ما صحبت می‌کند و ما به او گوش می دهیم یا همسرمان مشکلی دارد و با ما درددل می‌کند و ما به او گوش می‌دهیم. تفاوت این امر با شنیدن در همان فعال بودن فرد است و باعث درک و همدلی بیشتر می شود؛ چرا که فرد می‌تواند در راستای آن دخالت و رابطه با همسرش را تقویت کند.

بنابراین مهمترین ملاک  این نوع گوش دادن این است که فقط فرد در هنگام گوش دادن ساکت نباشد؛ بلکه علاوه  بر اینکه به حرف های همسرش توجه می‌کند، او را با زبان بدن نیز تایید کند. به نوعی که موضوع برایش خیلی مهم است. حتی گاهی سوالاتی بپرسد یا مباحثی را مطرح کند که در همان راستا باشد. این کارها باید به نشانه درک کردن ، لذت بردن از همکلامی با همسرش یا حتی یادگیری و کمک به همسر باشد تا واقعا به او ثابت میکند که برایش مهم است.

تفاوت زنان و مردان در گوش دادن

خانم ها باید بدانند که اگر دوست دارند همسرشان عاشقانه به حرف های آنها گوش دهد و فراری نباشد، باید نحوه صحبت کردن خودشان را تغییر دهند. در این راستا باید زمان خاصی را برای گفت و گو کردن انتخاب کنند تا همسرشان آرامش داشته باشد و حرف های آنها را بپذیرد و گوش دهد.

آقایان نیز باید بدانند که گوش دادن به حرف های همسر باعث ارتقای کیفیت زندگی می‌شود. پس در مواقعی که با همسرتان صحبت می‌کنید از حالت خشم، پرخاشگری و عصبانیت اجتناب کنید . چون این رفتارها دشمن زندگی مشترک هستند.  یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردها در هنگام گوش دادن به سخنان زن ها با آن رو به رو می شوند ، این است که در زمان گوش دادن عصبانی و ناراحت می‌شوند؛ زیرا فراموش می‌کنند که زنان مکانیزم دیگری در زمینه صحبت کردن و درک کردن دارند.

نکته مهم دیگر این است که هر دو مرد و زن اجازه دهند که حرف طرف مقابلشان تمام شود. حوصله داشته باشند و به دیگری مهلت صحبت دهند. یعنی با آرامش نه اینکه سر را تند تند تکان دهید و بی تاب باشید تا حرف های او تمام شود. زمانی که همسرتان صحبت می‌کند با آرامش به حرف‌های او گوش دهید؛تا هم خودتان لذت ببرید و هم همسرتان از بودن کنار شما احساس خوشایندی داشته باشد.

چرا گوش دادن اینقدر مهم است؟
وقتی زن وشوهر برای صحبت های یکدیگر گوش شنوا نداشته باشند، از نیازها و احتیاجات هم بی خبر می مانند. زن نمی داند مرد روز خود را چگونه گذرانده و چه در اندیشه دارد. مرد هم از دنیای زن بی خبر می ماند و فاصله ها روز به روز بیشتر می شود و آرام آرام احساس طرد شدن و تنهایی به رابطه ها رخنه می کند. اما این تنها حسن گوش دادن نیست.

1. کاهش تنش: گوش دادن مهارتی است که به کاهش تنش در رابطه زناشویی کمک موثری می کند. مثلا تصور کنید در موقعیتی که یکی از همسران عصبانی است، آرامش ومهارت دیگری در شنیدن صحبت تا چه اندازه در کاهش عصبانیت و حفظ آرامش موثر است. وقتی فرد خشمگین احساس کند درک می شود و حرف هایش شنیده می شود، آرامتر خواهد شد و موقع حرف زدن حالت دفاعی ندارد و علت عصبانیت و خشم او راحت تر آشکار خواهد شد.

2. به دست آوردن اطلاعات منصفانه: یکی دیگر از مزایای خوب گوش دادن در روابط زناشویی به دست آوردن اطلاعات درست و با کیفیت است، اطلاعاتی که نیازها و خواسته های واقعی همسرمان را برای ما آشکار می کند و اجازه نمی دهد ما در دام سوء تفاهم و برداشت های صرفا شخصی خود گیر بیفتیم.

3. خوب شنیده شدن متقابل: در روابط زناشویی خوب شنیدن، خوب شنیده شدن را به دنبال دارد. وقتی به خوبی گوش می دهیم، طرف مقابل نیز به این کار تشویق می شود و در نتیجه، حس خوشایندی از صمیمیت و احساس نزدیکی در روابط به وجود می آید.

وقتی به حرف های همسرمان گوش می دهیم، در واقع به او اعلام می کنیم “به تو علاقه مندم و تو برایم اهمیت داری”، “دوست دارم بدانم چه احساسی داری و از نیازهای تو باخبر شوم، چون خواسته ها و احساساتت برای من مهم است.”

هر کدام از ما عادت‌هایی داریم که ممکن است همسرمان با این رفتار و عادت‌ها آشنایی نداشته باشد. این موضوع به ویژه در اوایل ازدواج بیشتر دردسرساز می‌شود اما با شناخت و آگاهی داشتن نسبت به آنها می‌توانید اوضاع را به نفع خودتان پیش ببرید. ضمن اینکه گاهی اوقات تفاوت‌های زن و مرد هم در این موضوع نقش دارد و البته نباید نقش فیلترها را نادیده گرفت!

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf