محصول به سبد خرید اضافه شد
0

زنانگی یا مردانگی؟!

دسته‌بندی: خودشناسی
تاریخ: 27 مهر 1401
بازدید: 725

زنانگی یا مردانگی؟!

زنانگی به مجموعه رفتارهایی گفته می شود که از نظر عرفی نشانه زن بودن هستند.

مردانگی به مجموعه رفتارهایی گفته می شود که از نظر عرفی نشانه مرد بودن هستند.

بنابراین زنانگی مردانگی در جوامع مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

برخی از صاحب نظران روانشناسی، مثل یونگ معتقدند انسان مجموعه ای از جنبه های متضاد در روان خود دارد که یکی از آنها نرینگی و مادینگی است. آنها بر این باورند که همه انسانها از لحاظ روان شناختی، دو جنسیتی اند و از هر دو جنبه مردانگی و زنانگی برخوردارند که در زبان چینی از آن با عنوان «یانگ» و «ین» یاد می کنند. یونگ، جنبه زنانه مرد را «آنیما» و جنبه مردانه زن را «آنیموس» نام نهاد. وی می گوید: تعداد کمی از مردان با آنیمای خود کاملا آشنا می شوند و آنان شدیداً در برابر هشیار شدن به آن مقاوم اند و کنار آمدن با آن، شهامت لازم دارد. وجود این جنبه به منظور ایجاد احساس ها و خلق ها برای مرد لازم است تا بتواند روابط خود را با زن شکل دهد. آنیموس نیز نماد تفکر و استدلال در زن است و می تواند در تنظیم احساس ها و خلق هایش به او کمک کند.
به نظر بم، هر فرد اعم از زن یا مرد، صرف نظر از فشارها و نیازها می تواند زنانه یا مردانه عمل کند. او می گوید: وجود سطح بالایی از صفات هر دو جنس، انطباقی ترین و سازگارانه ترین ویژگی جنسیتی را به وجود می آورد. تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نیز نشان داده اند که این گونه همسران عملکرد بهتری در روابط جنسی دارند؛ فراوانی رابطه و میزان ارگاسم در آنها بیشتر است؛ از بهداشت روانی بیشتری برخوردارند و در روابط زناشویی خود خشنودترند.

مردانگی صفتی است که بر جاه طلبی، کسب ثروت و نقش های متفاوت جنسیتی تأکید دارد. زنانگی به عنوان صفتی است که بر رفتارهای مراقبتی و پرورشی، برابری جنسی، آگاهی محیطی و نقش‌های جنسی سیال‌تر تأکید می‌کند.

اکنون هنگام جستجوی تعریف مردانه، همه تعاریف شامل مواردی می‌شوند که مربوط به مردان است. بر اساس فرهنگ لغت گفته می‌شود که مردانگی به طور سنتی با مردان مرتبط است، در حالی که دیگران می‌گویند که مردانگی جهان به معنای مردان یا جنسیت مذکر است. هنگام جستجوی کلمه زنانه به نتایج مشابهی رسید. اکنون مانند تعاریف مذکر، این تعاریف مستقیماً به سراغ مرتبط کردن آن با زنان رفتند.

اکنون می خواهیم در مورد اینکه چرا مردانگی و زنانگی چیزهای مشابهی با جنسیت نیستند و چرا آنها دو چیز کاملاً متفاوت هستند صحبت کنیم. بیایید با برخی از ویژگی‌هایی که مردانه در نظر گرفته می‌شوند: شروع کنیم:
غالب
قوی
مستقل
اظهار کننده
شجاع
خلاقانه

اکنون برخی از ویژگی‌هایی که زنانه در نظر گرفته می‌شوند :
عاطفی
مبتنی بر همکاری
پرورش دادن
آسیب پذیر
مراقبت
فروتن

وقتی به هر دو این ویژگی ها نگاه می کنم، جنسیت را نمی بینم. به طور سنتی ویژگی های زنانه بد یا ناخواسته در نظر گرفته می شود، من معتقدم به همین دلیل است که زنان و مردان به صفات مردانه تری روی آورده اند. در محل کار، بهتر است مسلط، قاطع و قوی باشم تا اینکه دلسوز، متواضع و احساساتی باشم. حالا چرا اینجوریه چرا ما این صفات را گرفتیم و بلافاصله شروع به برچسب زدن به آنها کردیم؟ تمام ویژگی های زنانه مربوط به زنان است، در حالی که ویژگی های مردانه مربوط به مردان است. اگر زنی مسلط یا قاطع دیده شود، رئیس است، اما اگر مردی مسلط یا قاطع باشد، رئیس است و کنترل را در دست می گیرد. همین را می‌توانیم درباره مردی که گریه می‌کند یا مراقب است بگوییم، می‌توان او را ضعیف تلقی کرد، اما اگر زنی عاطفی باشد یا مراقب باشد، خوب یا رفتاری است که او باید انجام دهد. زمان آن فرا رسیده است که جامعه متوجه شود که مردانگی و زنانگی ویژگی‌هایی نیستند که ما بسته به جنسیت با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم، بلکه به شخصیت بستگی دارند. برای اینکه افراد متعادل و بهتری باشیم، معتقدم باید هم ویژگیهای مردانه و هم ویژگی های زنانه داشته باشیم.

هر چقدر نمره زنانگی شما به نمره مردانگی شما نزدیکتر باشد بهتر است!

هر چقدر در زنانگی و مردانگی نمره بیشتری بگیرید بهتر است.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf