محصول به سبد خرید اضافه شد
0

خشم و عصبانیت

دسته‌بندی: خشم
تاریخ: 10 خرداد 1402
بازدید: 383

خشم و عصبانیت

اکثر ما انسان ها با  فشار روانی در زندگی روزمره خود رو به رو  هستیم ، گاهی اوقات عصبانیت ، پاسخی به فشار های روانی جامعه ای است که به سرعت در حال تغییر می باشد .احساس ناتوانی ، نگرانی و عجز در براب این فشار های روانی مشاهده می شود و عصبانیت ، اعتراضی علیه شرایط می تواند باشد .

آیا عصیانیت بهترین پاسخ است ؟

طبق نظر دکتر روانشناس  ، عصبانیت روابط خانوادگی و شغلی و … را به خطر می اندازد و این پاسخ در موقعیت های مختلف ، خشونت و وقاحت را رواج می دهد و  همچنین موجب افزایش فاصله بین افراد می شود و این در حالی است که انسان ها نیاز به احساس نزدیکی و امنیت دارند  اگر بخواهیم در مدیریت و کم کردن تاثیرات منفی عصبانیت بر زندگی خود درست عمل کنیم ابتدا باید تعریفی از عصبانیت را بیان کنیم.

عصبانیت چیست ؟

عصبانیت به عنوان یک هیجان می باشد . احساس های انسان ها محصول ادراک هر فرد از وقایع می باشد نه محصول رویداد های بیرونی . به عبارت دیگر ، هیجانات پیامد باور هایتان هستند .

آیا عصبانیت هیجان بدی است ؟

هیجان خوب و بد وجود ندارد بر این اساس بعضی از هیجان ها خوشایندند و برخی نا خوشایند ، ولی بد با نا خوشایند فرق دارد  . به جای آن که هیجانات را خوب یا بد بدانید ، بهتر است آن را به سازنده و مفید که جوابگوی شرایط و غیر سازنده و بی فایده صرفا در جهت اجرای برنامه خود تقسیم کنید . عصبایت از حالت های طبیعی انسان می باشد و فوایدی را به همراه دارد زیرا که به عنوان ابزار هشدار عمل می کند . عصبانیت به فرد می گوید که یک جای کار ایراد دارد و باید به چیزی در درون و در رابطه با طرف مقابل توجه شود . عصبانیتی که بر سر دیگران ریخته شود تقریبا همیشه مضر خواهد بود زیرا هدف از چنین عصبانیتی کنترل کردن ، برنده شدن و انتقام است و از طرف دیگر عصبانیتی که محترمانه و در جهت حل مشکلی ابراز شود و یا در جهت حفاظت باشد ، سازنده و مفید خواهد بود . دکتر مشاور در مرکز روانشناسی به افراد کمک می کند تا عصبانیت مضر را حذف کند و یا آن را کم کند که هم به نفع خود فرد و هم اطرافیانش خواهد بود .

آشنایی با عصبانیت ، خشم و پرخاشگری :

افراد برای کنترل خشم وعصبانیت خود باید نسبت به برخی از مسائل آگاهی یابند که در این جا به تعریف هر کدام از آن ها می پردازیم . عصبانیت احساس طبیعی می باشد و هر انسانی به ویژه وقتی با تهدید رو به رو می شود و یا می رنجد ، عصبانی می شود . عصبانیت درجاتی دارد و خشم به عنوان شدید ترین حد عصبانیت است . پرخاشگری هم زمانی اتفاق می افتد که عصبانیت به عمل یا رفتاری مضر یا آسیب رسان تبدیل شود وقتی عصبانیت به خشم یا پرخاشگری تبدیل شود ، خطر خشونت به بالاترین حد می رسد .  افراد با کمک گرفتن از بهترین روانشناس تهران می توانند عصبانیت را بهتر بفهمند و آن را کم کرده و اداره کنند . زمانی که افراد نسبت به کنترل عصبانیت خود مسلط باشند هرگز به خشم و پرخاشگری تبدیل نخواهد شد .

چگونه عصبانی می شویم  ؟

طبق نظر روانشناس خوب کلینیک روانشناسی انتخاب نو ، عصبانیت مثل سایر هیجان ها ، معلول باور ها و حرف هایی هست که به خودتان می زنید . همیشه نمی توان وقایع را انتخاب کرد اما می توانید نظرتان را در مورد وقایع انتخاب کنید . در جلسات مشاوره و یادگیری مهارت های کنترل عصبانیت می توانند این موهبت را در خود پرورش دهند . حق انتخاب باور ها و افکار سخت ترین رابطه ها را بهبود می بخشد . برای آن که افکار ها و باور ها را انتخاب کنید باید بر آن ها واقف شد و این کار دشواری می باشد زیرا که گاه بدون این که خودمان بدانیم در حال فکر کردن هستیم . مشاور روانشناس کلینیک مشاوره با استفاده از تمرین هایی می تواند به افراد در جهت افزایش انتخاب فکر و باور ها کمک کند . برخی از فکر ها موجب عصبانیت می شوند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم :

غیر منصفانه در نظر گرفتن وقایع :  فرد اتفاق ها و وقایع زندگی روز مره را غیر منصفانه و ناعادلانه می بیند و این خود باعث می شود که فرد به مرحله ای از عصبانیت وارد شود .

فاجعه سازی : یا افتضاح سازی که وقایع زندگی را وحشتناک و هولناک می داند  و فرد این عقیده را دارد که توان تحمل کردنش را ندارد .

توقع : از دیگران متوقع می شود و با خود باید ها و نباید هایی را تعیین می کند و درگیر مطلق اندیشی می شود .

سرزنش : شخص یا واقعه ای که به نظر فرد غیر منصفانه و زیانبار است سرزنش می کند .

هدف عصبانیت چیست ؟

همانطور که گفتیم مبنای عصبانیت باور ها می باشد و عصبانیت هدمند است و به فرد کمک می کند تابه خواسته هایش برسد  و بر سختی ها و مشکلات غلبه کند .زمانی که افراد نسبت به  راه های کنترل عصبانیت و هدف از عصبانیت آگاهی یابند نقش مهمی در بهتر شدن انتخاب ها و مدیریت عصبانیت خواهند داشت . روانشناس خوب مرکز روانشناسی به افرادی که در کنترل هیجانات خود به ویژه کنترل عصبانیت با مشکل مواجه هستند کمک بزرگی خواهد کرد و زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی او را بهبود خواهد بخشید .  احساساتی که اغلب با عصبانیت همراه هستند عبارت اند از ، احساس گناه ، خستگی، ناکامی ، ناامیدی، فشار ، استرس، ناتوانی ، رنجش، طرد شدن و … می باشد .

همانطور که گفته شد در جامعه امروزی به دلیل وجود فشار های روانی و تاثیر  آن بر سلامتی ، میزان انرژی ، روابط و هیجان ها دیده می شود افراد با استفاده از دکتر روانشناس خوب در مرکز مشاوره انتخاب نو می توانند راه های کنترل عصبانیت و راه های کنترل خشم را یاد بگیرند و شاهد تاثیر مثبت آن در همه بخش های زندگی خود باشند

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf