محصول به سبد خرید اضافه شد
0

حل تعارضات در روابط زوجین

دسته‌بندی: زناشویی
تاریخ: 6 بهمن 1401
بازدید: 520

حل تعارضات در روابط زوجین

تعارض در روابط زوجی اجتناب ناپذیر است و هر فردی با همسر خود قطعا دچار تعارض خواهد شد. تعارض نوعی کشمکش و درگیری است که به دلیل تفاوت در تجارب، تفاوت در ارزش ها و الویت بندی آن ها و تفاوت در طرحواره ها اتفاق می افتد. در کنار هم بودن زوجین عادت ها و تفاوت ها را بیشتر بروز می دهند.

بنابراین هر چه صمیمیت در یک رابطه بیشتر شود، میزان تعارض ها هم بیشتر می شود. در رابطه زوجی تعارض زمانی رخ می دهد که نیازها و خواسته های آن ها از هم جدا یا ناسازگار باشد، سایر عواملی که موجب ایجاد تعارضات زوجین می شود، در متن مقاله ارائه شده است. اگر مجموعه ای از این اتفاقات بین زوجین به درستی مدیریت نشود، می تواند عمیقا به رابطه زوجین آسیب وارد کند. در این مقاله به تعریف تعارضات روابط زوجین چیست، روش های درست و نادرست حل تعارضات در روابط زوجی پرداخته می شود.

 

تعارضات در روابط زوجین

تعارض به معنای مخالفت دو نفر با یکدیگر، ناسازگاری در نظرها و اهداف و هر رفتاری که در جهت مخالفت با دیگری است. تعارضات و اختلاف نظرها بین زن و شوهر واقعیتی غیر قابل انکار است و از طرفی هم حل نشدن یا طولانی شدن زمان برای حل تعارض ها زندگی زوجین را دچار آشفتگی، تنش، ناامیدی و اندوه می کند. از جمله دلایل ایجاد تعارض در روابط زوجین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نادیده گرفتن سهم خود از مشکلات

عدم توجه به خواسته ها و نیازهای همسر

عدم توجه به تفاوت ها

ضعف در مذاکره

تلاش برای تغییر دادن و کنترل طرف مقابل

خودخواهی

نادیده گرفتن

اختلاف نظرها در ارتباط فرزندان با والدین

عدم مسئولیت پذیری

نگرش های کلیشه ای و یا باورهای غلط زوجین

چسبیدن به یک موضع خاص

تعمیم دادن

مسائل مالی و مسائل سیاسی

زمانی که بنا به دلایل ذکر شده بین زوجین تعارض اتفاق می افتد و با صحبت درباره مشکل هم هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود، بجای اینکه خواسته های خود را نایده بگیرید، مکررا کوتاه بیایید و یا حتی بر عکس بدون در نظر گرفتن طرف مقابل تصمیم گیری کنید، زورگویی، سرزنش گری و یا بی احترامی کنید، با یادگیری الگوها و روش های درست حل تعارضات می توانید این امکان را فراهم کنید که بتوانید با تغییر رفتارهای غلط، زندگی زناشویی تان را ارتقا دهید.

شیوه های نادرست حل تعارض در روابط زوجین

در رابطه زوجی هر کس سهمی دارد و باید سهم خود را در رابطه زوجینی بداند. اینکه مدام طرف مقابل را تخریب کنید و معتقد باشید اگر طرف مقابل اصلاح شود، مشکلات شما نیز حل می شود، سخت در اشتباهید. زمانی که تعارضات بروز می کند، هر دو طرف مطابق رفتارهای شریک زندگی خود، بخشی از شخصیت خود را در به نمایش می گذارند و به گونه ای عمل می کنند که بازتاب آن در دیگری نمایان می شود.

در فرایند ارتباطی اشتباهات رایجی توسط زوجین صورت می گیرد، برای مثال سوال کافی نمی پرسند و فکر می کنند، اگر سوال بپرسند جنبه عاشقانه رابطه خود را خدشه دار می کنند و یا می ترسند از اینکه متقابلا همان سوالات از خودشان پرسیده شود. نشانه های هشدار دهنده مشکلات بالقوه را نادیده می گیرند، برای مثال مسائل را کم اهمیت جلوه می دهند، و مسائل و مشکلات را نادیده می گیرند، یا کارهای طرف مقابل را توجیه می کنند.

عجولانه و زود هنگام سازش می کنند، برای مثال از اینکه عقیده خود را در مورد خطاها و اشتباهات فرد مقابل خودداری می کنند، یا موضوعاتی را که به طور جدی با نظریات طرف مقابل در تضاد است اجتناب می کنند. از دیگر اشتباهات رایج این است که فرد از علایق شخصی و کارهای خود دست می کشد و آن ها را رها می کند و یا خود را غرق علایق و کارهای همسر می کنند، در حالی که خودش هیچ لذتی از آن ها نمی برد. روش های نادرست حل تعارض در روابط زوجی عبارتند از:

سرزنش کردن

تهدید کردن

تحقیر کردن

پیش کشیدن مشکلات گذشته

عصبانیت

بی احترامی

نادیده گرفتن

قهر کردن

مشاجره کردن

مقاومت و لجبازی کردن

شیوه های درست حل تعارض

راه هایی که زوجین از طریق آن برای حل تعارضات خود استفاده می کنند تا حدود زیادی متفاوت است. اما هر دو باید کمک کنند تا در نتیجه این همکاری، مهارت های ارتباطی و مهارت حل مسئله در آن ها افزایش یابد، و سطح رضایت از زندگی بالایی را بتوانند تجربه کنند. شیوه های درست حل تعارضات بین زوجین عبارتند از:

گفتگوی موثر

مراقبت از رفتار

مراقبت از گفتار

توجه کردن

گوش دادن فعال

مدیریت رابطه

نگاه حل مسئله ای 

همکاری کردن 

در نظر گرفتن سهم خود

انتقاد سازنده

نحوه حل تعارضات زوجین

بسیاری از زوجین فکر می کنند بعد از گذشت چند سال دیگر سبک زندگی آن ها تغییری نخواهد کرد، اما باید بدانید که برای خوشبختی در زندگی به طور دائمی باید برای آن تلاش کنید. هر رابطه ای نیاز دارد هر از گاهی مورد بررسی قرار بگیرد و در واقع زوجین هر دو هم زن و هم مرد باید نکات همسرداری را بدانند و برای حل تعارضات و مشکلات به دنبال راهکارهایی باشند. 5 سبک برای حل تعارض وجود دارد:

1-سبک تحمیل

در این سبک با تسلط یکی از طرفین بر دیگری، تعارض از بین می رود، یکی از طرفین با ابزار قدرتی که در اختیار دارد تلاش می کند تا نظر و خواسته خود را بر دیگری بقبولاند و این سبک برای حل تعارض نامناسب است.

2-تسلیم

در این سبک حل تعارض، در اصل تعارضی حل نمی شود، بلکه خواسته یکی از زوجین بر خواسته طرف مقابل غلبه پیدا می کند، و شخص به خاطر دیگری تسلیم راه حل ها و خواسته های طرف مقابل می شود.

3-اجتناب

در این سبک افراد حوصله حل کردن تعارضات را در رابطه خود ندارند، به طوری که گاهی تن به تسلیم و گاهی به راحتی از رابطه خارج می شوند و یا به گونه ای از ماندن در رابطه دوری و اجتناب می کنند.

این سه سبک برای حل تعارض، سبک هایی هستند که ناکارآمد هستند چرا که در این سه سبک یک رابطه برد- باخت است و در تعارضات پیش آمده یکی از زوجین می خواهد برنده و دیگری بازنده باشد و در برخی موارد رابطه تعطیل می شود.

4-مصالحه

در مصالحه رابطه برد – برد است و خواسته های هر دو طرف مورد توجه قرار می گیرد. اما در این سبک حل تعارض، در اصل تعارض حل نمی شود بلکه به دلیل اینکه دو طرف رابطه از آسیب سبک های دیگر در امان بمانند با مصالحه ای که با هم می کنند از این تعارض عبور می کنند.

5-حل مسئله

در این سبک هم زن و هم مرد به دنبال حل مسئله هستند و می خواهند تعارضی که در میان آن ها پیش آمده را حل کنند. در این سبک حل تعارض هر یک از زوجین به اندازه حقی که در این تعارض داره بهره می گیرد.

این دو سبک مصالحه و حل مسئله به عنوان سبک های حل تعارض کارآمد به شمار می آیند، چرا که باعث صمیمیت بین دو طرف می شوند و در نتیجه تعارض های به وجود آمده در رابطه زوجی را به درستی حل می کنند. سایر راهکارهای حل تعارضات روابط زوجی عبارتند از:

زمان مناسبی را برای صحبت کردن در نظر بگیرید.

در شرایط آرامش، و روبروی همدیگر گفت و گو کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و صبور باشید.

در مورد موضوع مشخصی با هم صحبت کنید.

از تحقیر کردن و تهمت زدن پرهیز کنید.

مدام به نقاط ضعف طرف مقابل تاکید نکنید.

عجولانه تصمیم گیری نکنید.

احترام بگذارید.

زمان هایی را برای با هم گذراندن در نظر بگیرید.

از افراد و موقعیت هایی که تاثیر منفی روی زندگی شما دارند تا حد امکان دوری کنید.

با هدف سازش و رسیدن به توافق منصفانه مذاکره کنید.

از طرف مقابل به دلیل اشتباهات خود عذر خواهی کنید.

تلاش مستمر داشته باشید.

از متخصص زوج درمانگر کمک بگیرید.

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf