محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تیپ شخصیتی برتری طلب

دسته‌بندی: بینش و دانش , خودشناسی
تاریخ: 23 اسفند 1400
بازدید: 765

تیپ شخصیتی برتری طلب

این گونه افراد نسبت به دیگران و عقایدشان بی تفاوت هستند اما انتظار دارند مورد توجه دیگران باشند. آن ها افراد را وسیله ای برای رسیدن به هدفهایشان می دانند و توقع زیادی از خودشان دارند. این نوع شخصیت ها وقتی به هدف ها و توقعاتشان نرسند بسیار ناامید و ناراحت می شوند. آرمان خواهی در این افراد یا آن هارا به کل از زندگی ناامید می کند یا از آن ها فردی حریص می سازد.

تیپ شخصیتی برتری طلب این گونه است که به جای کنار آمدن و پذیرفتن خود واقعیش سعی می کند خود و شخصیتی را که مد نظرش است را بپذیرد شخصیت مورد نظر او فردی کامل و بی عیب و قابل توجه همه افراد است. نکته قابل توجه این است که کشمکش و جنگ میان من واقعی و من ایده آل شخصیت برتری طلب باعث می شود که اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. این نوع افراد نمی توانند خود را با شرایط سازگار کنند.

افراد با این نوع شخصیت همیشه در درون خود نوعی جنگ دارند و مجبورند استرس زیادی را به همراه داشته باشند و تا وقتی که آن ها را نپذیرند، این فشار از بین نخواهد رفت. مجموع همه این عوامل باعث ناامیدی و افسردگی شدید فرد می شود.

این افراد حالت آشفتگی و درگیری درون خود رابه دیگران انتقال می دهند و باعث می شود که تحمل دیگران را نداشته باشند و با آن ها با خشم و تحقیر رفتار کنند.
شخصیت های برتری طلب و سلطه جو همیشه خود را در بالاترین سطح میدانند و از هر چیز سطح پایین دوری میکنند و اگر نتواند واقعا در سطح بالا باشند به دروغ درباره آن صحبت میکنند. آن ها سعی می کنند که وابسته به کسی نباشند اما در عوض دوست دارند همیشه افراد به آن ها محتاج باشند و بر آن ها احساس سلطه گری کنند. این گونه افرادبر عکس آنچه ظاهرشان نشان می دهد درون بسیار حساس و شکننده ای دارند و اگر به خواسته هایشان نرسند اعتماد به نفس خود را به کل از دست می دهند و فرو می ریزند.

یک خصوصیت مهم این افراد، پنهان کردن عیب هایشان است. آن ها ویژگی های خوب خود را بزرگ نشان می دهند و نقص هایشان را کامل مخفی می کنند. آن ها زندگی های تجملاتی را می پسندند چون فکر می کنند با آن خود را قدرتمندتر نشان می دهند.

انواع شخصیت های برتری طلب:

۱-قدرت طلب:آن ها سعی می کنند با کسب قدرت و مقام بر دیگران تسلط داشته باشند و آن ها را وابسته خود کنند.

۲-پر ادعا:این گروه بسیار کینه ای هستند و تلاش می کنند نظر همه را به خود جذب کنند.

۳-ثروت طلب:آن ها تمایل زیادی به جمع آوری پول و زندگی های لوکس دارند.

۴-کمال طلب و آرمان خواه:همه چیز را در بالاترین حد ممکن و عالی می خواهند و این خواسته همیشگی آن ها است.

کتاب تیپ های شخصیتی دکتر هلاکویی

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی باهدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات باهدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و حوزه های روانشناسی و علوم اجتماعی و تعلیم و تربیت را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم باهدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf