انتشارات باهدف| وارد شوید| ثبت نام کنید

آزاد و آزاده کیست؟

دسته‌بندی: بینش و دانش , خودشناسی
تاریخ: 8 اردیبهشت 1400
بازدید: 367

مسأله آزادگی یعنی من در جهانی زندگی می­کنم که کمِ کم، دنیا بد و غلط است و کمِ کم، دنیا خوب و درست است. جهان، جهان تفاوت و اختلاف است. جهان، جهان تفاوت است.

پنج درصد دنیا شاید خوب یا بد باشد، اما نود و پنج درصد دنیا، دنیای تفاوت است. آدم آزاده جهان را این­گونه می­بیند. در حالی که آدمی که آزاده نیست، جهان را با یک خطی، سیاه و سفید، خوب و بد، زشت و زیبا ترسیم
می­کند. این نوع دوگانگی در جهان سبب می­شود که معمولا وقتی به
چهل و پنج سالگی می­رسیم، اضطراب ، افسردگی و خشم ما را از پا در­آورد.

آدم آزاده یعنی کسی که در جهان تفاوت­ها زندگی می­کند. یک نفر از شما هم لباس­تان شبیه دیگری نیست و لباس­های ما با هم تفاوت دارد. ما نه لباس خوب داریم، نه لباس بد. نه لباس درست داریم، نه لباس غلط و این حالت تقریبا در خصوص همه چیز مصداق دارد. موارد استثنایی نیز وجود دارد.
همان­طور که عرض شد خوب و بد و درست و غلط وجود دارد اما آن را باید براساس واقعیات پذیرفت.

مرگ، به هر حال، بد است و زندگی بهتر از مرگ است. درد بد است و لذت بهتر است. رشد بهتر از توقف است. آزادی بهتر از زندان است. اینها چهار اصلی است که امروز می­شناسیم و درباره­اش یک توافق عمومی داریم و بر مبنای آن می­شود همه چیزهای خوب و بد دنیا را ساخت. بنابراین، آنچه که اهمیت دارد این است که انسان آزاده کسی است که باورش بر این است که ما در جهان تفاوت­ها زندگی می­کنیم.

 

صاحب اثر و نویسنده: دکتر فرهنگ هلاکویی

برچسب‌ها:

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی با هدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد فروشگاه اینترنتی کتاب با هدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و در حوزه‌ای روانشناسی را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم با هدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf