انتشارات باهدف| وارد شوید| ثبت نام کنید

اساس حرمت نفس در کودکیست

تاریخ: 14 دی 1399
بازدید: 126

اساس حرمت نفس بر ده پايه گذاشته شده است و به همين جهت كه موضوع بسيار مهم و اساسي است امروز مي دانيم كه اصولا بزرگترين گرفتاري و مشكل رواني كه انسان ها دارند مساله حرمت نفس و خود دوستي است و گرفتاري ما در جنگ و جدال ها و اشكالات فردي و خانوادگي ، اجتماعي و حتي بين المللي از همين مساله حرمت نفس بوجود مي ايد و مطرح مي شود و به همين جهت اصل و اساس است .نكته اي كه وجود دارد اين است كه حرمت نفس ما بيش از همه در كجا بوجود مي ايد و يا از بين مي رود.
در 14 ماهگي تا 36 ماهگي سه موضوع مهم وجود دارد كه حرمت نفس من و شما را بالا مي برد و يا اين ده مورد را در ما مورد حمله قرار مي دهد .
اول مساله اي ازادي كودك است . يعني كودك بايد در محيطي كه امنيت دارد و خطر و ضرري براي او و ديگران ندارد ازادانه زندگي كند. انجا است كه او پر پرواز را پيدا مي كند.
دوم اينكه به او خجالت و شرمندگي براي ناداني و ناتواني و احتياجاتي كه دارد ندهيم چون ما فرزندانمان را خجالت زده مي كنيم كه مثلا چقدر غذا مي خوري يا اينقدر اذيت نكن . يعني پيامي كه به او مي دهيم اين است كه تو از ان چه هستي و از انچه كه مي خواهي كه بعنوان يك كودك دو ساله نيازمند هستي بايد خجالت بكشي . به عبارتي شرم و خجالت را انجا در وجود او كاشته ايم .
سوم در مورد موضوع ادرار و مدفوع اوست و اموختن رفتن به توالت و اموختن اينكه چگونه بايد مواظب و مراقب خودش باشد كه اگر رفتار و اعمال ما خوب نباشد بسيار اسيب زننده است و به او صدمات زيادي وارد مي كند.
اين سه موضوع مهم و اساسي كه 14 ماهگي و 36 ماهگي در حالت عادي اتفاق مي افتد و اگر من پدر و مادري هستم كه تنبيه مي كنم ، تهديد مي كنم ، زن و شوهر دعوا مي كنيم ، معلوم است كه اين موارد در كودك جاي درستي پيدا نخواهد كرد . بنابراين بيش از هر چيزي 14 ماهگي تا 36 ماهگي حرمت نفس ما ساخته مي شود و يا ويران مي شود.

 

صاحب اثر و نویسنده: دکتر فرهنگ هلاکویی

برچسب‌ها:

سید حسن ساداتیان

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی با هدف، مرکز خرید کتب روانشناسی می باشد فروشگاه اینترنتی کتاب با هدف مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی کتاب در ایران است و در حوزه‌ای روانشناسی را شامل می‌شود.
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم با هدف می باشد.
Copyright © 2020 Bahadaf